Čoho sa slovenskí evanjelici obávali pred 30 rokmi

Idea samostatného Slovenska bola do veľkej miery inšpirovaná slovenskými evanjelikmi z 19. storočia. A predsa mali evanjelici na začiatku 90. rokov obavy, ako sa vyprofiluje suverénne Slovensko. O obavách spred 30 rokov, ale aj o tom, čo sa s nimi stalo, píše generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. Ivan Eľko.

Untitled_Artwork 38 Ilustrácia Vlado Palša.

Táto úvaha nebude hodnotením politického, ekonomického, spoločenského ani duchovného a morálneho vývoja Slovenskej republiky po 1. januári 1993 až dodnes. Aj keď si uvedomujem, že práve z prostredia cirkví by mohlo pochádzať mnoho zaujímavých pohľadov, cenných pre inžinierov verejného života nášho štátu. To predovšetkým kvôli tomu, že cirkvi sú prítomné všade. Majú svoje farnosti a zbory aj v tých najodľahlejších dolinách a najzapadnutejších regiónoch. Neodchádzajú odtiaľ, sú tam stále prítomné. Solidárne nesú s ľuďmi ich údel. Sú živými svedkami civilizačného vývoja, no, žiaľ, i úpadku. Vedeli by vyhodnotiť efektivitu mnohých politík, trendov a reforiem. Toto by bolo úplne inou, zvláštnou témou.

Vo svojej úvahe by som sa rád zameral na to, čo sa odohralo v čase medzi Nežnou revolúciou a 1. januárom 1993 v prostredí Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Nerobím si nároky na úplnosť pohľadu, ale myslím, že základná pointa nezostane nevystihnutá.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.