Traja žolíci v českej prezidentskej voľbe

Petr Pavel a Danuše Nerudová v televíznej debate. Foto: TASR/AP

„Týždeň je v politike dlhá doba.“ Tak znie známa poučka, obvykle pripisovaná britskému premiérovi Haroldovi Wilsonovi. Uplynulých pár dní ukazuje, že ani zďaleka neplatí len v Spojenom kráľovstve. Posledné prieskumy pred prezidentskou voľbou potvrdzujú dlhodobý trend. Do druhého kola majú šancu postúpiť traja kandidáti. Petr Pavel a Andrej Babiš zvádzajú vyrovnaný súboj o prvé miesto. Pár percentuálnych bodov za nimi je Danuše Nerudová, ale nie tak ďaleko, aby nemohla jedného z nich vyradiť.

V stredu začína v Česku platiť embargo na nové prieskumy. Pokiaľ v utorok nebude nejaký publikovaný na poslednú chvíľu, vstupujeme do obdobia informačného temna. Známe prieskumy dokázali zachytiť dianie posledného týždňa iba čiastočne. Šance na sobotné prekvapenie sú tak veľmi vysoké.

Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]