Tajné dokumenty, kam sa len pozrieš

Joe Biden. Foto: TASR/AP

Vlani v auguste uprostred noci vtrhla FBI do floridského sídla exprezidenta Donalda Trumpa a obrovský škandál bol na svete. Federálni vyšetrovatelia na mieste zabavili tajné dokumenty, ktoré mal podľa vládnych pravidiel Trump po skončení svojho úradovania odovzdať archivárom. Republikáni najskôr obvinili Bidenovu administratívu z policajného šikanovania preto, že administratívny spor rieši takto silovo. Potom sa ukázalo, že archivári s Trumpovým tímom dlho vyjednávali a k razii sa uchýlili až po tom, čo Trump odmietal odovzdať všetky zložky.

Na druhej strane sa nepotvrdilo, že by Trump skladoval tajné materiály, aby ich predal nepriateľskej mocnosti, ako naznačovali demokrati. Skôr si ich nechal, pretože sa mu páčili a mal jednoducho pocit, že sú jeho. Nakoniec americký minister spravodlivosti Merrick Garland menoval zvláštneho vyšetrovateľa, aby celú záležitosť prešetril. Minulý týždeň však nastal zásadný posun. Zle uložené tajné dokumenty sa totiž našli aj u súčasného prezidenta Joea Bidena.

Konkrétne išlo o dve várky. Prvá bola v Bidenovej kancelárii v think tanku Penn Biden Centre for Diplomacy, kde pôsobil predtým, ako sa stal prezidentom. Druhá sa našla v Bidenovej garáži jeho súkromného domu vo Wilmingtone v štáte Delaware. Ide o tajné dokumenty z času, keď bol Biden viceprezidentom, a obsahujú informácie o Ukrajine, Iráne a Spojenom kráľovstve. Vzhľadom na to, že Biden opustil úrad viceprezidenta v roku 2017, dokumenty sa u neho museli v garáži váľať už niekoľko rokov.

Istý rozdiel oproti Trumpovi tu je: keď Bidenov tím na dokumenty v novembri 2022 narazil, ihneď o nich informoval americký Národný archív, nesnažil sa silou-mocou si ich ponechať. Aj tak ide pre Bidena o maximálne trápnu záležitosť. Škandál s Trumpovými dokumentmi totiž komentoval slovami „ako sa niečo také môže stať“ a „ako môže ktokoľvek byť taký nezodpovedný“. Vyzerá teraz ako pokrytec.

Súčasný prezident si tajné zložky tiež neponechal zo žiadnych zlomyseľných dôvodov. Buď ako Trump cítil, že na dokumenty má jednoducho právo, pretože sú „jeho“, alebo išlo o ukážku Bidenovej zábudlivosti. Biden má už na krku aj zvláštneho vyšetrovateľa, ktorý má vysvetliť, čo sa vlastne stalo.

Nie je pravdepodobné, že by to Bidena príliš ohrozilo. Ako úradujúci prezident má v podstate absolútnu imunitu, a aj keby sa ukázalo, že pri zaobchádzaní s dokumentmi porušil zákony, polícia naňho nemôže.

O niečo pravdepodobnejší je impeachment, teda zosadenie prezidenta Kongresom. Kedysi mimoriadny prostriedok, teraz čoraz častejšie používaný, aj keď neúspešne. Použil sa štyrikrát, raz v 19. storočí, raz proti Billovi Clintonovi a dvakrát proti Donaldovi Trumpovi. Technicky je impeachment vznesenie obžaloby Snemovňou reprezentantov, na schválenie stačí jednoduchá väčšina. Potom nasleduje súd v Senáte, keď všetci senátori slúžia ako porota a na odvolanie prezidenta je potrebná dvojtretinová väčšina.

Pokiaľ zvláštny vyšetrovateľ obviní Bidena z nejakých priestupkov, nie je vylúčené, že republikáni to využijú na rozpútanie politického cirkusu a na Bidenov impeachment. V parlamente majú väčšinu a bola by to dobrá príležitosť, ako zjednotiť rozhádanú stranu. V Senáte však majú viac hlasov demokrati, a je teda veľmi nepravdepodobné, že by Bidena odvolali pre „zastrčenie niekoľkých papierov“.

Hlavným výsledkom je, že Biden pôsobí ako starý zábudlivý pokrytec. Ak sa rozhodne znovu kandidovať na prezidenta, výhrada republikánov, či mu možno zveriť jadrové kódy, keď sa u neho v garáži váľajú tajné zložky, bude úplne legitímna, hoci tiež pokrytecká.

Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]