Ako vyvolal transgenderizmus britskú ústavnú krízu

Ilustračné foto: Profimedia.sk

Náboženstvo a politika išli vždy ruka v ruke. V dejinách je niekedy ťažké rozlíšiť, kde končí viera a začínajú sa pozemské záujmy panovníka. Keď dal Karol Veľký na výber Sasom prijať krst alebo zomrieť, nebol vedený len úprimnou snahou zachrániť ich nesmrteľné duše, ale potreboval tiež integrovať novodobyté saské územie do svojej ríše.

Henrich VIII. začal anglickú reformáciu, aby sa mohol rozviesť a s novou manželkou splodiť syna, čo bola v 16. storočí mimoriadne dôležitá vec, spory o následníctve totiž končievali krvavou občianskou vojnou. Vôbec 16. storočie a časť 17. storočia sú obdobím zničujúcich náboženských vojen medzi protestantmi a katolíkmi. Pritom jedným z lákadiel protestantizmu pre panovníkov bola kontrola národnej cirkvi, nemuseli už brať ohľad na pápeža, a možnosť siahnuť si na bohatý cirkevný majetok.

Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]