Leopardy na Ukrajinu? Prečo Berlín váha s ich dodávkami

Zdá sa, akoby mali o výsledku vojny na Ukrajine rozhodnúť západné tanky, ale nie hocijaké. Musia to byť vysoko účinné nemecké tanky Leopard 2, teda ich najnovšie verzie (je zaujímavé, ako Nemcov ani 70 rokov denacifikácie nezbavilo vášne dávať svojim tankom mená mačkovitých šeliem). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žiada Leopardy priamo od Nemecka – v rozhovore pre televíziu ARD: „Ste azda dospelí ľudia. (...) Na rovinu: Môžete dodať Leopardy alebo nie? Tak nám ich dajte!“ Ale žiada ich aj od ďalších krajín NATO.

Tank Leopard 2. Foto: TASR/AP Tank Leopard 2. Foto: TASR/AP

Takýmito tankmi disponuje väčšina členských štátov Aliancie a okrem nich ešte mnoho ďalších krajín. Zelenskyj vo videoposolstve pre zástupcov 50 spriatelených vlád, ktoré o vojenských dodávkach pre Ukrajinu v uplynulých dňoch rokovali v Nemecku na americkej leteckej základni Ramstein, vyslovil stokrát vďaka – „ale stokrát vďaka nie je sto tankov“.

Vlády Poľska, Dánska, Fínska by Leopardy rady poskytli, to však nemožno bez súhlasu ich pôvodného dodávateľa – teda opäť Berlína. Ani nový spolkový minister obrany Boris Pistorius sa tlaku, aspoň zatiaľ, nepodrobil. Objednal si síce situačnú správu, jeho slová po skončení schôdzky v Ramsteine však ukazujú, že za váhaním nie sú len technické, ale aj politické motívy:

„Musíme byť opatrní, našou povinnosťou je byť uvážlivo rozmýšľať o všetkých možných následkoch pre každého v tomto konflikte.“ Alebo: „Vzniká občas dojem, že tu je nejaká hotová koalícia a jedine Nemecko jej stojí v ceste. To nie je pravda. Mnoho spojencov s nami podľa ich slov má ten názor, že existujú dobré dôvody za zásielku a dobré dôvody proti.“

Vo svetle katastrofálnych krokov Berlína posledných zhruba pätnástich rokov (eurokrízia, migračná politika, energetika korunovaná vypínaním reaktorov uprostred nedostatku elektriny) je zvodné hľadať za týmto váhaním buď hlúposť, alebo len nízke dôvody, pretože taký zlý krok dobré dôvody mať nemôže. Rutinne sa dôvody hľadajú v záujmoch nemeckého priemyslu a obchodu a tiež v tradícii Brandtovej Ostpolitik, teda zmierlivosti voči Sovietskemu zväzu od začiatku 70. rokov.

To prvé je pravda, hoci pri tomto ekonomistickom pohľade by človek mal spomenúť aj úlohu zbrojárskeho priemyslu v Spojených štátoch (kto sponzoruje Inštitút pre štúdium vojny, ktorého akoby nezaujaté analýzy situácie na ukrajinskom bojisku, naznačujúce blížiace sa víťazstvo Kyjeva, masívne citujú naše médiá? Lockheed Martin…), o dovoze LNG z Ameriky nehovoriac.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.