Spojené štáty sú opäť v závažnom politickom zovretí ohľadom maximálnej možnej úrovne federálneho dlhu. Republikáni, ktorí od začiatku tohtoročného januára ovládajú Snemovňu reprezentantov amerického Kongresu, sa so zástupcami Demokratickej strany zhodujú na tom, že určená maximálna úroveň dlhu – takzvaný dlhový strop – sa musí zvýšiť. Jednoducho preto, že rozdiel medzi vládnymi výdavkami a príjmami je priepastný.
Zvýšenie tohto dlhového stropu však republikáni podmieňujú rozpočtovými škrtmi, potenciálne vrátane tých v oblasti sociálneho zabezpečenia a financovania verejnej zdravotnej starostlivosti. Hovoria totiž, že prílišné rozpočtové výdavky súčasnej administratívy pôsobia silne inflačne. Bidenova administratíva však trvá na tom, že zvýšenie dlhového stropu nemieni čímkoľvek podmieňovať.
Hrozí, že sa tak zopakuje situácia z polovice 90. rokov alebo potom z rokov 2011 či 2013. V roku 2011 dokonca politický klinč v Kongrese viedol k tomu, že sa dlhový strop zvýšil naozaj až na poslednú chvíľu. To prinútilo ratingovú agentúru Standard & Poor’s, aby znížila Spojeným štátom rating – vôbec prvýkrát v histórii. Šokujúce rozhodnutie agentúry vtedy vyvolalo otras na svetových finančných trhoch. Jedna z odvekých istôt totiž padla. USA sa prestali zaraďovať medzi tých absolútne najspoľahlivejších svetových dlžníkov.