Rázsochy sa nepostavia. Ako štát nad zdravotníctvom strácame kontrolu, tvrdí bývalá štátna tajomníčka Ježíková

Jana Ježíková. Foto: Matúš Zajac

Plán obnovy pre zdravotníctvo bol nastavený dobre a veľké štátne nemocnice mohli stihnúť zrealizovať svoje projekty, hovorí bývalá štátna tajomníčka rezortu Jana Ježíková. Zmena nastala za ministra Vladimíra Lengvarského, z čoho bude menej profitovať štát.

V rozhovore hovorí o tom:

  • ako sa bránilo sfunkčneniu agentúry, ktorá mala pomôcť štátnym nemocniciam s projektmi
  • kam smerujú za ministra Vladimíra Lengvarského peniaze na veľké investície
  • čo vyplýva z minulotýždňových zistení kontrolného úradu NIKA
  • či by mal minister zdravotníctva odstúpiť

Vyčerpáme všetky peniaze určené v pláne obnovy a odolnosti (POO) na zdravotníctvo?

Na základe aktuálne známych informácií sú podľa mňa ohrozené veľké investície – výstavba nových nemocníc. Rekonštrukcie oddelení, materiálno-technické zabezpečenie či investície do duševného zdravia dokážeme zvládnuť, hoci aj tieto procesy sú oneskorené. Aj iné krajiny bojujú s tým, aby peniaze efektívne využili. Nevedno, či nám Európska komisia predĺži obdobie čerpania peňazí.

Kedy ste začali pochybovať o tom, že stihneme postaviť nové nemocnice?

V apríli roku 2022. Čakali sme na vypísanie výzvy na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc. Neskôr sme sa dozvedeli, že chýbajú projekty, schéma štátnej pomoci a bolo treba posunúť termín výzvy na september. V apríli vyjadril premiér veľkú nespokojnosť s napredovaním procesu. NIKA, ktorá má na starosti dohľad nad plnením projektov, začala vykonávať na ministerstve zdravotníctva zvýšený dohľad. Nakoniec vypísali prvú výzvu až 8. novembra 2022. Pri jej prezentácii sme sa, paradoxne, dozvedeli, že nič nemešká a všetko sa stihne.

Je pravda, že niektoré štátne nemocnice pracovali na projektoch na rekonštrukciu už od konca roka 2020?

Áno. Vedenia nemocníc chodievali na ministerstvo samostatne, ale aj v skupinách podľa jednotlivých krajov, aby navzájom vedeli, aké sú ich záujmy a nerobilo sa naraz to isté vo všetkých nemocniciach.

Čiže už vtedy mali predstavu o tom, čo chcú rekonštruovať?

(viac…)

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]