Ako si svet poradil s čínskou dominanciou so vzácnymi zeminami

Poznáte skandium, neodým alebo lantán? Patria medzi 17 prvkov zo skupiny lantanoidov, prezývaných aj „vzácne zeminy“ (Rare Earth Elements). Niektoré z nich majú významné miesto vo výrobe elektroniky, motorov a magnetov v elektroautách, veterných turbín, katalyzátorov, LED produktov či v zbrojárskom priemysle.

Ťažba vzácnych zemín v Mountain Pass v USA. Foto: Profimedia.sk Ťažba vzácnych zemín v Mountain Pass v USA. Foto: Profimedia.sk

Dlhý čas boli laickej verejnosti úplne neznáme, po roku 2010 sa aj tieto prvky dostali na stránky novín. Svetový líder v ich produkcii Čína (97 percent svetovej výroby) zaviedol v roku 2006 obmedzenia na ich export a v roku 2010 zásadne pritvrdil. Ich ceny na trhoch vyleteli aj o stovky percent.

Sú tieto zeminy také vzácne, že sa nachádzajú len v Číne? Vôbec nie. Vzácne zeminy síce zďaleka nie sú v zemskej kôre také bežné ako prvky tvoriace „bežné skaly“ (železo, hliník či mangán), ale sú bežnejšie ako zlato, platina a paládium. Vyskytujú sa však v nízkych koncentráciách a sú nadviazané na iné minerály, čo robí ich ťažbu a rafináciu technicky aj ekologicky veľmi náročnou.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.