Tri roky po brexite Spojené kráľovstvo stále nefunguje

Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Do slovníka treba pridať nové slovo bregret. Ide o zlúčenie slov brexit a regret (sklamanie, ľútosť). Voľný preklad teda znamená sklamanie z brexitu. Tento týždeň to boli presne tri roky od oficiálneho vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ. Séria prieskumov verejnej mienky ukazuje, že Briti svoje rozhodnutie ľutujú.

Napríklad podľa prieskumu spoločnosti Focaldata pre web Unherd, ktorý sa uskutočnil na obrovskej vzorke vyše 10-tisíc ľudí, až 54 percent z respondentov súhlasí s tvrdením, že „Spojené kráľovstvo urobilo chybu, keď opustilo EÚ“. Keď však začneme problematiku skúmať do hĺbky, zistíme, že Briti až natoľko neľutujú brexit, ale tri premárnené roky.

Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]