Alkohol, striptízové bary v Kyjeve, nejasné financie. Ako vyzerá krach amerických žoldnierov zo skupiny Mozart na Ukrajine

Rob (vľavo) člen Mozartovcov, pri výcviku ukrajinských vojakov minulý rok. Foto: Laura Boushnak/New York Times

Mali byť protiváhou ruským Vagnerovcom, ale americká žoldnierska skupina Mozart je v hlbokej kríze: morálnej aj finančnej. Americkí veteráni nadmerne píjú, navštevujú kyjevské striptízové kluby a bary, zatiaľčo skupine dochádzajú financie. Spoluzakladateľ skupiny Andrew Milburn má nízku mienku o ukrajinskom vedení, skupinu označil za mŕtvu, ale ďalej žiada darcov o peniaze. Prinášame exkluzívnu reportáž New York Times z prostredia amerických žoldnierov na ukrajinskom fronte.

Andrew Milburn, bývalý plukovník americkej námornej pechoty a vodca skupiny Mozart, stál v chladnej zasadačke na druhom poschodí bytového domu v Kyjeve a chystal sa oznámiť zlé správy. Pred ním sedelo pol tucta mužov, ktorí na vlastné náklady pricestovali na Ukrajinu, aby pre neho pracovali.

"Chlapi, som zdrvený," povedal. "Skupina Mozart je mŕtva."

Muži naňho hľadeli s prázdnymi tvárami.

(viac…)
Jeffrey Gettleman

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]