Dozvedeli sme sa, vlastne len tak mimochodom, že pani prezidentka Čaputová schválila už takmer stovku rozhodnutí padnutej vlády, odkedy sa tá ocitla v režime obmedzených kompetencií a nemôže samostatne rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky.
Naša hlava štátu týmto spôsobom fakticky funguje ako nadriadená našej exekutívy. Nevedno, či sa z tejto úlohy teší, najavo dáva skôr pracovnú náročnosť vzniknutej situácie, ktorej však bola, do istej miery, spoluautorkou.
Prezidentka Čaputová totiž prispela svojou benevolenciou k tomu, že parlament určil termín predčasných volieb až na september. Hoci hlava štátu nemá kompetenciu vynútiť si konkrétny termín volieb, jej dôrazné trvanie na tom, že voľby sa majú konať do začiatku leta, by určite malo svoj vplyv. O to viac, že čo najskorší termín si želala široká verejnosť, odporúčali ho odborníci a hovorila preň aj doterajšia prax. Prezidentka bola napriek tomu k odvolanej vláde prekvapujúco veľkorysá a je taká dodnes. Súčasne si asi bola vedomá nenormálnosti celej situácie, aj možných rizík, akým bude Slovensko vystavené počas deviatich mesiacov prehlbujúceho sa vládneho chaosu. Aby teda v tejto veci trochu vylepšila svoj imidž, aspoň pohrozila, že v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády je pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu. Zatiaľ však s Hegerom a spol. usilovne kooperuje a vytvára tak dojem, že je opäť všetko v poriadku.