UFO nad Amerikou. Dorazil konečne E.T. alebo len Číňania?

Ilustračná fotografia. Foto: Profimedia

Svet zažíva prvé momenty z filmu o začiatku mimozemskej invázie. Americké letectvo už zostrelilo štvrtý nebeský objekt v poradí, z toho pri troch vôbec netuší, po čom vlastne strieľalo. Popisy sa dosť rôznia a niektorí piloti tvrdia, že nevideli žiadny pohon. Je isté, že máme dočinenia s nefalšovaným UFO, teda s neidentifikovaným lietajúcim objektom.

Lovná sezóna lietajúcich vecí sa začala predminulý týždeň, keď celé Spojené štáty sledovali cestu čínskeho špionážneho balóna nad severoamerickým kontinentom. Nakoniec sa Američania odhodlali balón zostreliť nad Atlantikom. Odvtedy sa však objavili tri ďalšie objekty. Najskôr americké letectvo zostrelilo neznámy objekt pri Aljaške, ďalej na žiadosť kanadského premiéra Justina Trudeaua eliminovali Spojené štáty čosi nad provinciou Yukon a v nedeľu zničili lietajúci pravidelný osemuholník nad Hurónskym jazerom.

UFO nad Aljaškou vraj bolo veľké ako malé auto a práve uňho piloti hlásili, že nevidia žiadny pohon. Lietajúci objekt nad Kanadou bol vraj cylindrického tvaru zhruba s veľkosťou Volkswagenu Chrobák. Vzdušné plavidlo momentálne sa nachádzajúce na dne Hurónskeho jazera vraj malo tvar oktagónu.

Čo sa teda deje? Odpoveď na otázku, prečo si Američania zrazu všímajú toľko podivných objektov, je celkom jednoduchá. Radary monitorujúce americký vzdušný priestor boli nastavené tak, aby ignorovali niektoré veci vo vzduchu, napríklad tie pohybujúce sa pod určitou rýchlosťou. Teraz vzhľadom na fiasko s čínskym balónom toto obmedzenie vypli a nestačia sa čudovať, čo všetko nad severoamerickým kontinentom lieta. Komu tieto objekty patria, netušíme.

Hlavným podozrivým je, samozrejme, Čína. Mohlo by ísť o flotilu špionážnych balónov sledujúcich USA. Balóny majú oproti satelitom niekoľko výhod. Dokážu lepšie odpočúvať komunikáciu a vznášať sa nad jednou oblasťou dlhší čas na rozdiel od satelitu, ktorý nad ňou relatívne rýchlo preletí v rámci svojej obežnej dráhy.

Lenže americké úrady zatiaľ nepotvrdili ani to, že ide o balóny, nieto, že sú čínskej proveniencie. Generál Glen VanHerck, veliteľ vzdušnej obrany nad Severnou Amerikou, vyhlásil: „Nebudem ich kategorizovať ako balóny. Sú dôvody, prečo im hovoríme objekty. Nedokážem určiť, ako sa udržujú vo vzduchu.“ Navyše podivný lietajúci objekt pri svojich brehoch pozorovala aj Čína.

Amerika však panikári. V podstate sa ponúkajú dve možnosti. Buď ktosi vyvinul Američanom neznámu technológiu, ktorú teraz využíva na špionáž. Objavilo sa už prirovnanie k „momentu Sputnik“, keď vypustenie prvého satelitu na obežnú dráhu Sovietov upozornilo Spojené štáty, že zaostávajú v technologickom vývoji. Navyše to podnietilo pochybnosti o schopnostiach USA brániť sa.

Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]