Politický boj o umelú inteligenciu môže byť oveľa účinnejší ako cenzúra

Bruno Maçães sa málokedy mýli tak, ako keď nedávno napísal na Twitteri, že „ak chápete web ako masívnu encyklopédiu, potom ChatGPT je jej jednozväzkové zhrnutie“. Potom síce pokračuje, že je „zjavne zlá“ a že inteligencia, ktorú chatu môžete priznať, nie je iná alebo vyššia, ako „inteligencia webu alebo tlačenej knihy“, ale omyl trvá. Maçães chatbot preceňuje a podceňuje zároveň.Ako encyklopédiu používame určité výseky internetu, napríklad Wikipediu, ale tiež ho používame na množstvo iných vecí. A jazykové modely nie sú encyklopédie. Vlani 15. novembra firma Meta (Facebook) predstavila jazykový model pre vedu menom Galactica. „Dokáže sumarizovať akademickú literatúru, riešiť matematické problémy, generovať wikipedické články, písať vedecký kód, anotovať molekuly a proteíny a ešte viac,“ chválil sa hlavný vedec firmy.Skutočne dokázala ešte oveľa viac. Dokázala popísať napríklad Lennonovu-Ono komplementaritu alebo teorém Streepovej-Seinfelda, pojmy z matematiky, respektíve z teórie grafov. Lenže ani jeden z týchto pojmov neexistuje. Galactica dokázala napísať aj wikipedické heslo „medvede žijúce vo vesmíre“ (Prvou krajinou, ktorá vyslala medveďa do vesmíru, bol Sovietsky zväz, a to na družici Sputnik-2. Bola to trojročná medvedica Bars a z 250 medveďov ju vybral osobne raketový konštruktér Serg. tak ďalej). Meta po dvoch dňoch aplikáciu stiahla.Chatbot ChatGPT v tom nie je oveľa lepší. Už čoskoro po jeho spustení používatelia zistili, že keď ho požiadate o vedecké štúdie k nejakej téme, vyhovie, ale tie štúdie sú vymyslené. Je to vlastnosť systému. Britský filozof Barry Smith, ktorý spolu s nemeckým vedcom Jobstom Landgrebom napísal knihu Prečo nebudú stroje nikdy vládnuť svetu, to opisoval v nedávnom podcaste. Keď sa rozhodnete napísať nejakú esej, tak chcete niečo dosiahnuť a chcete, aby v nej neboli chyby. Ale „žiadna taká potreba nie je v počítači prítomná. Viem to, pretože som sa dlho hral s ChatGPT a skúšal ho prinútiť, aby chcel nerobiť chyby. A on to nechápe. Nechápe, čo to je, chcieť nerobiť chyby“.Napriek tomu sú jazykové modely v niektorých aplikáciách veľmi úspešné. Pre laika je najnápadnejší strojový preklad. Tu sa ukázalo, že matematický model jazyka sa zaobíde bez lingvistiky a sémantiky, že čisto skúmaním veľkého množstva textu je schopný prekuknúť zákonitosti mnohých jazykov. A to na úrovni dostatočnej na to, aby ste mohli s niekým konverzovať.Ďalším poľom, kde si používatelia jazykovú umelú inteligenciu pochvaľujú, je programovanie. Čo majú obe oblasti spoločné? Podľa amerického komentátora Noaha Smitha to, že „počítačový program nie je komunikatívny, ale funkčný. Napísanie kusu programu gramaticky správne je už automaticky splnením určitej úlohy, kým napísanie gramaticky správnej vety vôbec nemusí napĺňať nejaký účel“.Midwit, čiže polovzdelanec

ChatGPT. Ilustračné foto: Profimedia.sk ChatGPT. Ilustračné foto: Profimedia.sk

To však neznamená, že ľudia nebudú jazykové modely ako encyklopédiu či arbitra pravdy používať. Pre určitý druh masového človeka – v angličtine sa pre neho vžil názov „midwit“, čomu by najlepšie zodpovedalo slovenské slovo polovzdelanec – je v online sporoch automatickou reakciou na tvrdenie, ktoré sa mu nepozdáva, nedôverčivá otázka „Zdroj?“. A vytúženou odpoveďou midwita na druhej strane sporu je odkaz na heslo na Wikipedii.

Sociálne siete pri svojom moderovaní obsahu postupujú viac okľukou, odkazujú na „dôveryhodné zdroje“ a „expertov “. Jacques Ellul už v roku 1962 vo svojej knihe Propaganda popísal, ako je moderný midwit pre tento druh komunikácie stavaný. Ničomu skutočne veľmi nerozumie a nespozná to, ale má pocit, že je schopný si na veci vytvárať svoj vlastný názor a dobre reaguje na povrchové znaky expertného poznania.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.