Evanjelická cirkev augsburského vyznania má vo funkcii generálneho dozorcu prvú ženu

Renáta Vinczeová. Foto: Pavol Zachar/TASR Renáta Vinczeová. Foto: Pavol Zachar/TASR

Novou generálnou dozorkyňou Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) sa stala Renáta Vinczeová. Slávnosť inštalácie sa uskutočnila v sobotu v evanjelickom kostole Svätého Ducha v Nitre.

„Akt uvedenia nového dozorcu je ešte výnimočnejší tým, že prvýkrát v histórii ECAV na Slovensku bola do najvyššej funkcie zvolená žena,“ informovala mediálna tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.

Vinczeová bola zvolená vo voľbách, na ktorých sa zúčastňujú všetci členovia cirkvi. O výsledku volieb boli cirkevné zbory informované začiatkom decembra minulého roka. Počas 15-dňovej apelačnej lehoty nebola proti výsledku volieb podaná žiadna žaloba. Cirkevní predstavitelia ECAV sa volia na šesť rokov. Voľba generálnej dozorkyne Vinczeovej nadobudla právoplatnosť 20. decembra 2022, jej funkčné obdobie uplynie 20. decembra 2028.

Generálny dozorca je v evanjelickej cirkvi najvyššia funkcia, v ktorej môže byť neordinovaný (laický) člen cirkvi. Spolu s generálnym biskupom, ordinovaným (duchovným) členom, tvoria predsedníctvo cirkvi a jej štatutárnych zástupcov.

(tasr)


Ďalšie články