Prihlásiť sa

Rusi dnes tlačia Ukrajincov. Sú to preteky s časom. Kritický bude marec, tvrdia bezpečnostní experti

Jiří Šedivý. Foto: Profimedia.sk Jiří Šedivý. Foto: Profimedia.sk

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu uplynul už rok. Kyjev sa ubránil počiatočnému náporu a vytlačil útočníka z časti okupovaného územia. Vojna odvtedy naberá na intenzite. Svet sleduje prudké boje pri Bachmute. O tom, v akej fáze konflikt práve je, aká účinná je západná pomoc a aké sú šance na konečné ukrajinské víťazstvo, debatujú bývalý náčelník generálneho štábu Českej republiky Jiří Šedivý, bezpečnostný analytik z Inštitútu politologických štúdií na FSV Univerzity Karlovej Jan Ludvík a vedúci vydania televízie Prima CNN, ktorý bol na Ukrajine ako vojnový reportér, Matyáš Zrno.

Ako hodnotíte súčasnú situáciu na Ukrajine? Vyhráva ukrajinská armáda? Prehráva? Alebo sa to dá označiť za pat?

Šedivý: Situácia je taká, že ukrajinské ozbrojené sily na jednotlivých operačných smeroch takmer vyčerpali svoj potenciál a intenzívne sa bránia. Rusi, ktorí po tom, čo dostali, ako to povedať, aby to nebolo vulgárne, skrátka, ktorí prehrali tú jesennú časť a museli ustúpiť a vykonali reorganizáciu, mobilizáciu a doplnenie vojsk, tak dnes tlačia Ukrajincov. De facto pripravujú nástupné priestory pre hlavné sily ofenzívy. A ak sa Ukrajincom nepodarí ofenzívu zabrzdiť alebo zastaviť, tak budú mať problém, pretože oni majú pomerne málo času na to, aby armádu prezbrojili novou technikou, novými zbraňami a zreorganizovali sa, aby mohli Rusov zasa tlačiť späť, ako sa to stalo pri tej jesennej protiofenzíve.

Zrno: Sú to preteky s časom. Rusi časť mobilizovaných vojakov vrhli na front, aby zapchali diery. Značnú časť si však nechali a cvičia ju od jesene. No a Ukrajinci tiež cvičia ďalšie jednotky a precvičujú ich na západnú techniku. Teraz ide o to, kto bude skôr hotový. Pán generál by mohol povedať najlepšie z nás, pretože velil tankovému pluku, ako dlho trvá, kým zo „zelenáčov“ vytvoríte vycvičenú jednotku. Ľudia, keď majú radosť, že dorazia západné tanky a podobne, tak si nie vždy uvedomujú, koľko času zaberie, než sa s nimi naučia pracovať v rámci kombinovaných operácií.

Ludvík: Musíme zdôrazniť, že nevieme, čo sa vlastne deje s rezervnými silami. Dokážeme povedať, čo sa podľa pohybov deje na fronte, a predpokladáme, že obe strany majú nejaké rezervy. Nevieme však, aké veľké. Hlavne Ukrajinci veľmi taja stav svojej armády. A vzhľadom na to, ako radi Ukrajinci zdieľajú dobré, pozitívne informácie, tak ma to nevedie k optimizmu, hoci môžem dúfať, že majú mnoho novopripravovaných jednotiek. O Rusoch vieme, že zmobilizovali niekoľko stotisíc ľudí a rozhodne nie všetci už na front dorazili. Dúfajme, že tí, ktorí ešte nedorazili, sú zle vycvičení a vyzbrojení. Ale rozhodne sa na to nemôžeme spoliehať a nemali by sme si hovoriť, že Rusi sú babráci a určite to znova pokazia.

Zrno: Ale zase by som povedal, že štrukturálne problémy, ktoré v tej armáde boli, tam zostali, ba budú ešte horšie, pretože o časť profesionálnej armády prišli. Prišli aj o mnohých dôstojníkov, poddôstojníkov, veteránov, takže si neviem predstaviť, že by boli schopní vytvoriť niečo lepšie, než s čím už raz pohoreli vo februári.

Šedivý: Je potrebné vidieť niekoľko fáz tej ich takzvanej špeciálne operácie. Na začiatku skutočne bolo vidieť, že ruská doktrína je niečo, čo sa jednoducho nehodí do moderného sveta, do moderného bojovania. Oni tým síce prišli o pomerne veľkú časť veliteľského zboru, ale toho zle pripraveného. Teraz vlastne povolávajú veliteľský zbor, ktorý bol na dôchodku a bol vycvičený ešte v čase studenej vojny Sú to de facto ľudia, ktorí zažili ešte bojovníkov z druhej svetovej vojny, ktorí prenášali skúsenosti na ďalšiu generáciu. A myslím, že sa to začína prejavovať.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami