Svet potrebuje druhú zelenú revolúciu

Kombajn, ilustračná fotografia. Foto: Milan Drozd/TASR

V 20. storočí ľudstvo zažilo mimoriadne úspešnú zelenú revolúciu. Vďaka modernizácii poľnohospodárstva došlo k obrovskému zvýšeniu produkcie potravín. Dnes však zaostávame v plnení našich rozvojových plánov v oblasti výživy. Potrebujeme preto druhú zelenú revolúciu, ktorá vyžaduje investície do poľnohospodárskeho výskumu, najmä v chudobnejších krajinách. Dáta potvrdzujú, že ide o jednu z najlepších investícií ľudstva. Píše Bjørn Lomborg.

Jedným z najväčších úspechov ľudstva v minulom storočí bolo obrovské zvýšenie produkcie potravín. Od roku 1900 do roku 2000 sa úroda plodín zvýšila šesťnásobne, zatiaľ čo svetová populácia sa zvýšila menej ako štvornásobne, čo znamená, že ľudia majú dnes v priemere k dispozícii približne o 50 percent viac potravín ako ich pra-pra-prarodičia.

Bjørn Lomborg

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]