Primátor Malaciek: NAKA ma zadržala, aby developer mohol presadiť nového primátora

Primátor Malaciek Juraj Říha. Foto: Matúš Zajac

Sú to už takmer tri roky, čo sa mesto Malacky prebudilo do absurdného rána. Jeho primátora Juraja Říhu teatrálnym spôsobom zadržali špeciálne policajné útvary pre údajné úplatky. Polícia vtedy proaktívne na Facebooku informovala aj o dlhoročnom treste, ktorý mu hrozí. Nielen právnická obec, ale samotní občania záhorského mestečka si však veľmi rýchlo začali ťukať na čelo: primátor podľa obvinenia v rámci „úplatku“ nežiadal nič pre seba, ale mal sa údajne dohadovať s developerom, že mu uzná kolaudáciu už postavenej bytovky, ak ten pomôže s povoleniami na výstavbu mestskej multifunkčnej haly.

Po obvinení sa začali ukazovať širšie obrysy tohto prípadu. Říha totiž už v roku 2020 upozorňoval na zvláštne okolnosti, ktoré sa diali okolo bytovky, o svojich podozreniach upozornil aj vtedajšieho policajného prezidenta Milana Lučanského. Krátko nato začal developer spolupracovať s políciou ako agent, aby následne došlo k podivnému obvineniu samotného primátora. Ten dokonca upozorňoval miestnych občanov, aby boli opatrní pri kúpe bytov v spomínanej bytovke a zverejnil aj správu o nezrovnalostiach v kolaudačných spisoch.

Primátor, ktorého dva a pol roka šikanovala NAKA za vyfabulované obvinenie, je podľa rozhodnutia prokuratúry z decembra minulého roka „bez pochybností“ nevinný. Skutok nielenže nebol korupčný, ba sa ani neudial. O okolnostiach tohto zvláštneho prípadu sme sa zhovárali s primátorom Malaciek Jurajom Říhom.

Vaše obvinenie prišlo v čase krátko po voľbách, keď po zmene vlády bola verejnosť nadopovaná očakávaniami o stíhaní verejných činiteľov a takmer denným zatýkaním vysokých verejných funkcionárov. Keď sa to vtedy na vás zosypalo a zadržali vás, nebáli ste sa, že sa tiež stanete obeťou tohto honu a skončíte na dlhý čas vo väzbe?

Pre mňa to bolo v prvom rade prekvapením, že sa takáto akcia vôbec uskutočnila. My primátori a starostovia sme často prví na rane, ktorí čelia trestným oznámeniam. Prekvapila ma však forma, že ma polícia prišla zadržať rovno do úradu. Ako primátori predsa často chodíme na výsluchy na políciu. Prečo to nebolo možné aj v tomto prípade? Veď ja by som neutiekol, nemám nikde pri mori zaparkovanú jachtu. Nemám ani strelnú zbraň. Podľa môjho názoru neboli naplnené znaky, ktoré by oprávňovali moje zadržanie. Nevraviac o tej forme.

Ako sa to zatknutie uskutočnilo?

Považujem za pochybné, keď polícia zostrihá video zo zásahu a naháňa sa za lajkami na Facebooku, to nepovažujem za profesionálny výkon. Obzvlášť ak je prípravné konanie neverejné. Polícia sama túto neverejnosť porušuje.

Vnímam, že nová vláda mala prirodzenú ambíciu reagovať na volanie verejnosti o očistu vo verejnej sfére, ale nemyslím si, že práve tento môj prípad bol ten, ktorý by dokázal túto ambíciu naplniť.

Proti vám sa vtedy aktivovala aj facebooková úderka polície, ktorá váš prípad uviedla veľkohubým titulkom „Úplatky v Malackách“ a uviedla tiež vysoké tresty, ktoré vám hrozia. Bolo to veľmi bulvárne, senzačné video, angažovaná hudba. Hoci vaše meno bolo anonymizované, z videa bolo zjavné, že ide o primátora. Aký to má vplyv na reputáciu primátora?

Keď bol spustený tento – podľa môjho názoru vopred pripravený – mediálny lynč voči mne, denníky monitorovali vývoj v mojom prípade v minútových záznamoch. Keď bolo zastavené moje stíhanie so záverom, že je nepochybné, že skutok sa nestal, sami si museli priznať, že šliapli vedľa. Ale kto ma teraz rehabilituje a mediálne očistí?

Médiá účelovo podsúvali informácie proti mojej osobe. S odstupom času môžem s plnou vážnosťou povedať, že tu nešlo o žiadnu kolaudáciu bytovky, ale o cielenú koordinovanú akciu s cieľom dostať ma z úradu, aby sem bol dosadený človek, ktorý pôjde mafii po ruke. Políciu na tento účel zneužili.

Vyšetrovateľ, ktorý vznášal obvinenie, „zdúchol“ do civilu potom, ako som nebol vzatý do väzby. Tomu by sa predsa mali venovať kontrolné orgány. To, čo predviedla polícia, a ako dávkovala verejnosti informácie, je predsa marenie vyšetrovania.

Ako to vyzeralo na úrade, keď si po vás prišli?

Každý si to môže pozrieť, keďže polícia urobila teatrálne video, ktoré zostrihala aj s hudbou. Budem to ešte riešiť. Zamestnanci tlačového oddelenia polície nemajú zákonné právo, aby toto urobili. Dúfam, že za to niekto ponesie zodpovednosť. Nerobili sa tu však žiadne vykopávačky dverí, ako to poznáme z iných prípadov. Prišli a oznámili mi, čo mi kladú za vinu. Ale to sa predsa dalo vyriešiť obyčajným predvolaním.

Ako to ale vyzeralo? Vy ste videli, ako tu niekto pobehoval s kamerou?

Áno, pýtal som sa ho, čo tam robí. Odpovedal elegantne, že „dokumentuje“ úkon. To nemôžem namietať. Ale oni to účelovo zostrihali a urobili z toho senzáciu. Následne zverejnili bombastické video na Facebooku o tom, ako sa polícia činí. Keď sa však neskôr ukáže, že táto osoba, ktorej zasiahli do súkromia v prípravnom konaní, je nevinná, polícia nie je schopná ani len priznať túto skutočnosť a ospravedlniť sa. Podľa polície to bolo v poriadku, pretože som vraj bol anonymizovaný, keďže vo videu sa hovorilo, že bol zadržaný Juraj Ř. Neviem, koľko primátorov s týmito iniciálami má mesto Malacky.

Vaše vyšetrovanie zastavili po dva a pol roku. Čo sa v tom čase vlastne vyšetrovalo?

Polícii trvalo tak dlho, aby vyšetrila banálny prípad. Bol predsa jasne daný okruh svedkov a listín. Polícia ma obvinila z korupcie, ktorá nemala spočívať v majetkovom prospechu pre moju osobu, ale mal som sprostredkovať „úplatok“ mestskej organizácii, kde je samostatný konateľ. Korupčným plnením malo byť stanovisko štátneho orgánu [dopravného inšpektorátu k územnému konaniu novej športovej haly, ktorú mal vraj developer vybaviť pre mesto za odmenu, ak mu skolaudujú bytovku, pozn. red.]. Všetkým právnikom, ktorí sa tomu venovali, muselo byť zjavné a muselo to byť zjavné aj vyšetrovateľom, že nejde o korupciu. Korupcia je predsa vec, na ktorú nemáte právny nárok. Ako môže byť korupčným plnením stanovisko štátneho orgánu? Ja som pritom kolaudačné rozhodnutie ani podpísať nemohol, pretože v tom čase už bolo konanie prerušené. Celý ten prípad bol od začiatku absurdný. Je smutné, že polícii trvalo dva a pol roka to, čo nám všetkým bolo jasné už v prvý deň.

Vyšetrovaním sa ale ukázalo, že o toto stanovisko ani nešlo, že to bolo fingované.

Čo máte na mysli?

(viac…)
Matej Gašparovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]