Prihlásiť sa

Filmár Timotej Križka: Pôst bez jedla vás zmení. Zlepšili sa mi zmysly aj čas plynul inak

Timotej Križka. Foto: Foto: Vicky Posch Timotej Križka. Foto: Foto: Vicky Posch

Timotej Križka je známy slovenský filmár, fotograf a publicista. Pred časom sme s ním na Štandarde priniesli rozhovor o jeho celovečernom filme Plastic Symphony, ktorý natočil spolu s režisérom Jurajom Lehotským. Je to film o hľadaní zmyslu života. Medzitým stihol natočiť a uviesť televízny film Vtáčik, ktorý divákovi kladie otázky týkajúce sa života a smrti. Timotej Križka je veriacim človekom, gréckokatolíkom, fascinuje ho teológia kresťanského východu a kresťanská mystika. Nasledujúci rozhovor je o pôste, o načúvaní Božiemu hlasu, o zmene pohľadu na veci, ktoré určujú náš život.

Aj keď sa náš rozhovor bude týkať pôstu, vráťme sa ešte k vášmu celovečernému filmu Plastic Symphony, ktorý mal pred pár týždňami premiéru. Čo sa deje s filmom dnes?

Práve mal premiéru v Prahe. Pre novinárov sme ho uviedli v legendárnom kine Svetozor. Nachádza sa na Václavskom námestí v centre Prahy oproti Lucerne. Mali sme plno. Česi ten film prijali úplne inak ako slovenskí diváci. Na premiére sa zaujímali o úplne odlišné veci ako naši ľudia.

Čím bol ich pohľad iný?


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami