Pokúsil sa o to Lenin, ale podarilo sa to skôr Stalinovi. Aj 70 rokov po jeho smrti je jeho kult v Rusku živý, a to bez toho, aby ho podnecoval Putin alebo jeho vláda. Čím to je? Píše profesor Vasil Lipitsky.
Pred 70 rokmi zomrel Stalin. Pamätám si tento deň dobre, hoci nie preto, že by som vtedy chápal jeho historický význam, iba pre nezvyčajné správanie mojich blízkych. Sestra plakala pred portrétom „vodcu“, visiacim nad jej stolom. Matka objala môjho otca a potichu sa spýtala: „Čo sa nám teraz stane?“ Ten jej odpovedal rovnakým šepotom, z ktorého som zachytil iba jedno neznáme, ale nepríjemné slovo: Berija. A pocítil som, že to nie je dobré.
Zlé predtuchy rodičov mali dôvody. Boli sme členovia rodiny „nepriateľa ľudu“, a to bolo postavenie, z ktorého vyplývali vážne dôsledky. Za „nepriateľa“ bol vyhlásený môj starý otec, ktorý zmizol bez stopy v severných táboroch. „Nepriateľom ľudu“ bol aj jeho starší syn. Mladší syn – môj otec – zázračne unikol rovnakému osudu, ale nemohol sa cítiť bezpečne. Iba o pár rokov neskôr si uvedomil, že deň Stalinovej smrti bol pre neho a príbuzných v skutočnosti oslobodením od Damoklovho meča, ktorý nad nami visel.