Prečo Stalin nikdy nezomrel

Muž, ktorý si v Gruzínsku v roku 2015 pripomínal výročie Stalinovho narodenia. Foto: Profimedia.sk

Pokúsil sa o to Lenin, ale podarilo sa to skôr Stalinovi. Aj 70 rokov po jeho smrti je jeho kult v Rusku živý, a to bez toho, aby ho podnecoval Putin alebo jeho vláda. Čím to je? Píše profesor Vasil Lipitsky.

Pred 70 rokmi zomrel Stalin. Pamätám si tento deň dobre, hoci nie preto, že by som vtedy chápal jeho historický význam, iba pre nezvyčajné správanie mojich blízkych. Sestra plakala pred portrétom „vodcu“, visiacim nad jej stolom. Matka objala môjho otca a potichu sa spýtala: „Čo sa nám teraz stane?“ Ten jej odpovedal rovnakým šepotom, z ktorého som zachytil iba jedno neznáme, ale nepríjemné slovo: Berija. A pocítil som, že to nie je dobré.

Zlé predtuchy rodičov mali dôvody. Boli sme členovia rodiny „nepriateľa ľudu“, a to bolo postavenie, z ktorého vyplývali vážne dôsledky. Za „nepriateľa“ bol vyhlásený môj starý otec, ktorý zmizol bez stopy v severných táboroch. „Nepriateľom ľudu“ bol aj jeho starší syn. Mladší syn – môj otec – zázračne unikol rovnakému osudu, ale nemohol sa cítiť bezpečne. Iba o pár rokov neskôr si uvedomil, že deň Stalinovej smrti bol pre neho a príbuzných v skutočnosti oslobodením od Damoklovho meča, ktorý nad nami visel.

Obľúbený tyran

Keď Chruščov predniesol na 20. kongrese komunistickej strany svoj prejav, zdalo sa, že prišlo k skutočnému zlomu. Odhalené boli zločiny Stalina a jeho režimu. Najvyššie komunistické orgány odsúdili komunistického tyrana. A nevinné obete jeho režimu boli rehabilitované.

A teraz napíšem niečo, čo ste zo Slovenska alebo Československa vidieť nemohli.

(viac…)
Vasil Lipitsky

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]