Kto vyrába finančný cyklus? Empirická skúška správnosti zlých peňazí

„Zaujímavou úlohou ekonómie je ukázať ľuďom, ako málo v skutočnosti vedia o tom, čo si predstavujú, že môžu navrhnúť. Naivnej mysli, ktorá si dokáže predstaviť poriadok len ako výsledok zámerného usporiadania, sa môže zdať absurdné, že v zložitých podmienkach možno poriadok a prispôsobenie sa neznámemu dosiahnuť efektívnejšie decentralizáciou rozhodnutí a že rozdelenie právomocí v skutočnosti rozšíri možnosť vzniku celkového poriadku. Ale táto decentralizácia v skutočnosti vedie k tomu, že sa zohľadňuje viac informácií,“ napísal ekonóm Friedrich August von Hayek, jeden zo známejších predstaviteľov rakúskej ekonomickej školy vo svojej knihe The Fatal Conceit: The Errors of Socialism.

Ilustračné foto: Pexels.com Ilustračné foto: Pexels.com

V popisovaní hlavnej príčiny ostatnej finančnej krízy v mojej knihe „Zlé peniaze – sprievodca krízou“ čerpám aj z rakúskej teórie hospodárskeho cyklu (Austrian Business Cycle Theory – ABCT). Tú dal dokopy ekonóm Ludwig von Mises, pričom Hayek za ňu neskôr dostal Nobelovú cenu za ekonómiu.

ABCT hovorí o tom, že centrálna banka v ekonomike pôsobí ako rušička cenových signálov. Eliminácia spätnej väzby manipuláciou trhových úrokov štátnym centrálnym úradníkom potom v komplexnom systéme ekonomiky vedie k vytvoreniu chybového cyklu. Ten sa rozbehne nakopením spotrebných, podnikateľských a investičných omylov založených na prílišnej ochote riskovať, špekulovať a brať na seba dlh.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.