Prihlásiť sa

Bola progresívna feministka a začína písať do Štandardu. Dana Vitálošová hovorí, že transideológia sa na Slovensku šíri rýchlosťou blesku

Dana Vitálošová. Foto: Matúš Zajac Dana Vitálošová. Foto: Matúš Zajac

Do Štandardu začína prispievať nová a otvorene feministická autorka Dana Vitálošová. Spoluprácu sme sa rozhodli oznámiť na MDŽ. V rozhovore hovorí, ako ju agresivita a radikalizmus transaktivistov prinútili prehodnotiť jej pohľad na transideológiu. Opisuje, ako ju šokovala téma dojčenia „transžien“, prijímanie mužov do ženských útulkov či spochybňovanie existencie nielen pohlavia, ale už aj detstva. Varuje, že Slovensko nie je konzervatívnou oázou, ktorej by sa tieto trendy vyhýbali. Naopak.

Ako už zaznelo v rozhovore pre Postoj, feministickou aktivistkou si bola približne od roku 2014. Niekoľko rokov si na Slovensku viedla online magazín feminist.fyi, ktorý uverejňoval články v rámci takzvaného intersekcionálneho feminizmu. Zároveň si bola zástankyňou transgenderizmu. V roku 2019 však prišiel obrat a začala si transaktivizmus kritizovať. Čo sa stalo?


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami