Opľujme Jána Pavla II., bude sa to predávať!

Karol Wojtyla ako arcibiskup Krakova. Foto: TASR/AP

V najbližších týždňoch, mesiacoch a asi aj rokoch budeme častejšie počuť o tom, že dnes svätorečený pápež Ján Pavol II. nebol až taký svätý. Že povestné „Santo subito!“, ktoré ľudia prevolávali na jeho pohrebe, čím žiadali jeho okamžité svätorečenie, bolo unáhlené, nedospelé, hlúpe a naivné.

Dôvodom je, že údajne ešte v období, keď bol krakovským arcibiskupom, kryl pedofilných kňazov. Tento naratív sa šíri z Poľska. S nadšením a nekriticky ho preberajú svetové agentúry, Slovensko nevynímajúc.

Dlhodobo sa tejto téme venuje poľský novinár Marcin Gutowski. Napísal o tom knihu s názvom Bielmo (Zákal), Čo vedel Ján Pavol II.

Reportáže s touto tematikou pripravuje aj pre súkromnú poľskú televíziu TVN24.

V katolíckom Poľsku majú, samozrejme, veľký ohlas. Jeho ostatná reportáž rezonuje aj u nás, nakoniec, aj v jednej z komerčných televízií odvysielali krátku nekritickú reportáž o tom, že Karol Wojtyla zakrýval zneužívanie detí kňazmi.

(viac…)
Štefan Chrappa

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]