Dúha nad Bratislavou

Ilustračné foto z Bratislavy: Dana Vitálošová

Keď som sa po dvoch pandemických rokoch začala opäť pohybovať centrom Bratislavy, znepokojilo ma, ako sa po meste rozšírili dúhové vlajky. Zo západného sveta sa totiž zdá, že frekvencia výskytu dúhovej symboliky na verejných priestranstvách je nepriamo úmerná miere slobody prejavu v krajine.

Ako príklad môžeme použiť Spojené kráľovstvo. Tu sa okrem dúhových priechodov pre chodcov a dúhových policajných áut v roku 2022 vyskytla aj výstava stovky “intersex-inkluzívnych” vlajok na londýnskej Regent Street.

Regent Street v Londýne. Foto: Profimedia.sk

Spojené kráľovstvo je zároveň krajinou, kde dlhé roky funguje „cancel culture“, teda kultúra rušenia akcií, kariéry, dobrej povesti či fundraisingových kampaní z dôvodu nesprávnych názorov. Uvádzajúc iba niekoľko príkladov z mnohých, dovolím si spomenúť, ako progresívni aktivisti pre domnelú „transfóbiu“ zničili povesť spisovateľke J.K Rowlingovej a producentovi Grahamovi Linehanovi. Profesorku filozofie Kathleen Stockovú zároveň nepretržitým šikanovaním vytlačili z pozície učiteľky, Mayi Forstaterovej pre „transfóbiu“ nepredĺžili pracovnú zmluvu, a choreografku Rosie Kayovú vytlačili zo zoskupenia, ktoré založila.

Ako je na tom s dúhou Bratislava, by preto mohlo byť signálom, či sa k podobnej kultúre schyľuje aj na Slovensku. (Väčšina nasledujúcich fotografií vznikla v 8. týždni roku 2023.) A ako na tom je? Na Hviezdoslavovom námestí sa nachádzajú v tesnom susedstve dve dúhy: na budove Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) veje vlajka a dúhový banner vidieť pod oknami kancelárie Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS).

(viac…)
Dana Vitálošová

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]