Majiteľom nehnuteľností hrozia povinné rekonštrukcie. Europarlament odklepol sprísnenie energetických pravidiel pre budovy

Foto: Henrich Mišovič/TASR

Smernica o energetickej hospodárnosti budov sa v súčasnosti upravuje tak, aby bola v súlade s ambicióznejšími klimatickými cieľmi EÚ do roku 2030. Nemecké médiá varujú, že hrozia povinné rekonštrukcie budov. Podľa smernice by mali všetky budovy dosiahnuť energetickú hospodárnosť na stupni D do roku 2033. Europoslanci v utorok nový návrh smernice odsúhlasili, väčšina Slovákov v EP ho podporila.

Smernica o energetickej hospodárnosti budov vznikla na pôde Bruselu už pred istým časom. Jej cieľom je zvýšiť úspornosť budov a znížiť spotrebu energií a množstvo emisií, ktoré v súvislosti s prevádzkou budov vznikajú. Z návrhu, ktorý bol predložený ešte v decembri 2021, vyplývalo, že do 1. januára 2027 by všetky komerčné alebo verejné budovy museli dosiahnuť aspoň triedu F na stupnici energetickej efektívnosti EÚ a potom stupeň E do 1. januára 2030.

Samuel Kolesár

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]