Prečo katolíci ignorujú svojho pápeža, keď hovorí o vojne

Pápež František. Foto: Catholic Church England and Wales/flickr.com

Trvá to už dlhšie, vidíme to pri Františkovi, videli sme to pri Jánovi Pavlovi II. Pápeži si myslia o vojne niečo iné ako katolíci v politike. A netýka sa to len katolíkov v politike, ale aj mnohých bežných veriacich. Píše Vladimír Palko.

Pápež František v týchto dňoch povedal, že konflikt na Ukrajine je hnaný nielen ruskými imperiálnymi záujmami, ale aj záujmami iných impérií. Tento výrok ide v línii jeho výroku takmer spred roka, keď povedal, že na vzniku vojny sa mohlo podpísať i „štekanie NATO pred bránami Ruska“. Ten súčasný výrok na Slovensku takmer nikto nekomentoval. To je na tom možno to najzaujímavejšie.

V súvislosti s opakovanou kritikou Štandardu za údajnú „proruskosť“ sa nedá obísť nasledujúca otázka.

Čo iné hovoríme o vojne ako pápež?

Naozaj, čo vlastne hovoríme o vojne inak ako pápež? Veď hovoríme presne to. Pápež hovorí veľa o utrpení Ukrajincov, mŕtvych, zranených, o utečencoch. A my už rok prinášame takmer dennodenne správy o tomto utrpení, ktoré ruská invázia priniesla.

Pápež odmieta túto vojnu a my ju odmietame tiež. Zároveň pápež hovorí o koreňoch vojny, ktoré spočívajú v dlhoročných nepriateľských aktoch Západu voči Rusku. Píšeme to isté, ibaže to, čo pápež povie v skratke, rozpíšeme detailne. Zároveň hovoríme, že to, čo robil Západ, Rusko právom znepokojovalo, ale neoprávňovalo ho to na takúto reakciu.

Náš postoj sa neodlišuje od pápežovho.

Je aj pápež proruský? Na Slovensku zatiaľ nie

Ujde sa občas aj pápežovi obvinení z „proruskosti“? Vo svete, samozrejme, áno. Jeho výroky začali byť označované za proruské už na jar minulého roku. Na obranu pápeža vystúpil začiatkom augusta 2023 štátny sekretár Parolin. „Pápež nie je proruský, len volá po mieri,“ povedal. Koncom augusta 2022 označil pápežove názory za proruské jeden z najvýznamnejších amerických zahraničnopolitických časopisov Foreign Affairs v článku Fiony Hillovej a Angely Stentovej. Informovali o tom mnohé svetové médiá.

Fiona Hill. Foto: Kuhlmann /MSC/wikimedia CC BY 3.0 de

Neskôr sa pápež bránil aj sám v rozhovore pre jezuitský časopis America v novembri 2022. Pripomínal, že opakovane ruskú inváziu odsúdil.

Lenže vieme, o čo ide. Elitám Západu nestačí odsúdenie invázie. Neslobodno spomenúť spoluzodpovednosť Západu. Neslobodno hovoriť o koreňoch vojny. O to ide. A pápež toto tabu opakovane prekračuje.

(viac…)
Vladimír Palko

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]