Reportáž New York Times z Dubaja. Je to Rusko mimo Ruska, luxusné útočisko elity v čase vojny

V exkluzívnych štvrtiach a palácových nákupných centrách najväčšieho mesta Spojených arabských emirátov si bohatí Rusi môžu vybudovať nový život bez toho, aby museli prerušiť väzby na svoju rodnú krajinu. Putin si aj takto udržiava domácu podporu: Výmenou za lojalitu môžu ľudia pri moci zhromažďovať obrovské bohatstvo. Reportáž New York Times o živote a názoroch ruskej elity v Dubaji.

Performers at Chalet Berezka, a Russian restaurant and nightclub in a Palm Jumeirah development, Dubai, United Arab Emirates, March 1, 2023. (Andrea DiCenzo/The New York Times) Účinkujúci spievajú v Chalet Berezka, ruskej reštaurácii a nočnom klube v Palm Jumeirah. Foto: Andrea DiCenzo/New York Times

Dima Tutkov sa v Dubaji cíti bezpečne. Žije na umelom ostrove na okraji Perzského zálivu. Neexistujú tu žiadne protiruské postoje, o ktorých počuje v Európe. Na rozdiel od Los Angeles si nevšimol žiadne výmole na cestách ani bezdomovcov. A aj keď jeho reklamná agentúra dosahuje v Rusku veľké zisky, nemusí sa obávať, že by ho povolali bojovať na Ukrajinu.

„Dubaj je oveľa slobodnejší – v každom ohľade,“ povedal, keď v kaviarni, ktorú práve otvoril v meste, kde jeho deti teraz navštevujú britskú školu, mal na sebe značkové módne potrhané tričko. „Sme od Ruska nezávislí,“ povedal. „To je veľmi dôležité.“

Dima Tutkov, zakladateľ kaviarne Angel Cakes, v lokalite Bluewaters Island. Foto: Andrea DiCenzo/New York Times

Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.