Ceny Americkej filmovej akadémie sú za nami a dopadlo to podľa očakávania: Oscara nedostal film, ktorý dokázal, že tradičný hollywoodsky blockbuster stále žije a nemusí byť o komiksových hrdinoch (Top Gun: Maverick), ani snímka, ktorú musí každý rozumný, slušný a bezúhonný človek uznať ako najlepšiu (Tár), ale Všetko, všade, naraz. Pretože je to film od amerických Aziatov o amerických Aziatoch a Hollywood ako každý rok potrebuje nejaké to prerazenie skleneného stropu.
Pohltenie politikou identity bolo také komické, že spravodajský web NPR napísal, že jedna z hviezd filmu, Michelle Yeohová, sa „identifikuje ako Aziatka“. Narodila sa v Malajzii čínskym rodičom a hviezdou sa stala v hongkonských filmoch. To, že posledné roky nakrúca v Amerike a žije vo Švajčiarsku, nič nemení na tom, že jednoducho je Aziatka. Len popletení Američania si potrebujú nahovárať, že sa ako Aziatka „identifikuje“.
Všetko, všade, naraz je interesantný postmoderný film. Ale je to snímka toho druhu, v ktorej ide skôr než o príbeh o to, že sa tam konštruuje nejaký originálny svet. A niekedy od polovice filmu si divák hovorí, že tú konštrukciu už pochopil a že ten skoro dvaapolhodinový kus by nezaškodilo aspoň o pol hodiny preškrtať.
Belošská cena útechy
Za akúsi belošskú cenu útechy možno považovať, že v kategórii dokumentárnych filmov zvíťazil favorizovaný Navaľnyj. Aj tu môžeme dohľadať politické kritériá. Americkí liberáli niekedy v Obamovom druhom období s výdatnou pomocou Donalda Trumpa zistili to, čomu sa predtým posmievali – že Rusko je nepriateľ. A preto sú ruskí opozičníci hodní záujmu. Aj producent filmu CNN je na tej správnej strane. A subjekt dokumentu je navyše nespravodlivo väznený.