Eurokomisia nás podrazila. Bežní ľudia nebudú mať na autá, hovorí Alexandr Vondra

Alexandr Vondra. Foto: Profimedia.sk

Európska komisia nedávno na všeobecné zdesenie predstavila novú reguláciu automobilov, známu ako Euro 7. Podľa mnohých kritikov by zavedenie tejto normy do praxe znamenalo likvidáciu automobilu ako dopravného prostriedku pre široké vrstvy. Jedným z nich je aj český europoslanec Alexandr Vondra.

Ste veľkým oponentom pripravovanej normy Euro 7. Čo vám na nej najviac prekáža?

Európska komisia nás podrazila. Jej podpredseda pre Green Deal Frans Timmermans opakovane sľuboval, že ak prejdú nulové limity na CO2 pri osobných autách v roku 2035, tak Euro 7 bude len taká light verzia. Keď ju potom vlani v novembri zverejnil, bolo to všetko iné, iba nie light verzia. Návrh je veľmi tvrdý, môže mať ďalekosiahle dôsledky, nie niekedy o desať rokov, ale prakticky okamžite. Je to útok na automobilitu ako takú.

České predsedníctvo, inak vcelku úspešné, urobilo jednu chybu, keď pani ministerka Anna Hubáčková [bývalá ministerka životného prostredia ČR, pozn. red.] sľubu uverila a nechala v októbri tie limity na CO2 schváliť v trialógu. Mala to odsunúť, až uvidíme návrh na Euro 7, a nenechať sa uchlácholiť Timmermansovým cumlíkom. Nemôžeme len dôverovať, musíme preverovať. Všetko v EÚ je tvrdý výmenný obchod. Deal musíme robiť vo dverách a nenechať ich zatvoriť skôr, než dostaneme protihodnotu.

Na zmenu teda tlačí Európska komisia?

Komisia, Timmermans a potom zelenosocialistická koalícia v EP. Ale na rozdiel od dekarbonizačnej legislatívy, kde sa autopriemysel vopred podvolil, tak tu je jeho odpor silný a tvrdý. Tie problémy sú trojakého typu. Po prvé, návrh Euro 7 sa vzťahuje na všetko. Na osobné autá, dodávky, nákladiaky aj autobusy. Všetko sa hádže do jedného vreca, čo je nezmysel a spôsobuje to problémy. Po druhé, pokiaľ ide o autá so spaľovacím motorom, návrh rozširuje požiadavky na znižovanie iných emisií, ako je CO2, a hlavne nariaďuje ich online monitoring, či sa tie normy plnia v akýchkoľvek mysliteľných jazdných situáciách. Dovedené do absurdity, ak niekto pôjde po diaľnici 200-kilometrovou rýchlosťou, čiže prekračuje povolenú rýchlosť a pritom zvyšuje svoje emisie, tak to je predsa práca pre políciu. Prečo by za to mali pykať automobilky a vodiči, ktorí jazdia disciplinovane?

Ako má robiť tento online monitoring?

Pomocou rôznych softvérových zariadení, ktoré by sa museli inštalovať do áut. Nastane to, že kvôli nákladom na zabudovanie systémov do áut automobilky fakticky prestanú vyrábať lacnejšie autá so spaľovacími motormi, v Česku typicky Škodu Fabia. A to v podstate hneď. Automobilky sa tým otvorene vyhrážajú, pretože vzniknuté náklady nie sú schopné schovať do marží. Pri autách vyššej kategórie typu Škoda Kodiaq, ktoré stoja vyše milióna [českých korún, pozn. red.], sú schopné to schovať, pretože zákazník tam až tak nehľadí na to, či zaplatí o stotisíc [českých korún, pozn. red.] viac. Preto otvorene hovoria, že ak Euro 7 nadobudne platnosť tak, ako je navrhnuté, ukončia výrobu menších áut nie v roku 2035, ale v roku 2025 alebo 2026.

Takže hrozí, že chudobnejší ľudia sa ocitnú bez možnosti kúpiť si automobil?

(viac…)
Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]