Banky sa silou-mocou snažia zastaviť krízu dôvery, no verejnosť číta tieto signály skôr opačne

Kolaps bánk v Spojených štátoch a problémy švajčiarskej Credit Suisse a americkej First Republic Bank podnecujú na činnosť inštitúcie naprieč celým svetom. Každý sa snaží zabrániť tomu, aby sa rozšírila banková nákaza ako počas finančnej krízy koncom prvej dekády tohto milénia. Zdá sa, že to veľmi dobre nefunguje.

Rast svetovej ekonomNa archívnej snímke zo 6. novembra 2022 slnko vychádza nad budovami v bankovej štvrti v nemeckom meste Frankfurt. Foto: TASR/APiky sa v roku 2023 spomalí, najviac utrpí Európa Na archívnej snímke zo 6. novembra 2022 slnko vychádza nad budovami v bankovej štvrti v nemeckom meste Frankfurt. Foto: TASR/AP

Na dlhotrvajúce problémy Credit Suisse dopadla žiara reflektorov najväčšmi počas uplynulej stredy (15. marca). Švajčiarsky gigant sa považuje za banku z kategórie „too big to fail“, čiže takú, ktorá je príliš veľká na to, aby sme si mohli dovoliť jej kolaps bez dramatických následkov.

Akcie Credit Suisse sa v priebehu kritického dňa prepadli na historické minimum a nepokoj na peňažnom trhu stiahol dole aj akcie najväčších európskych bánk. Trhová kapitalizácia nemeckej Deutsche Bank, rovnako ako aj francúzskej BNP Paribas sa počas stredy znížila o takmer 10 percent. Na dvojciferné mínusové hodnoty siahali aj ďalšie významné európske banky ako španielska Santander Group či rakúska Erste Group, pod ktorú spadá Slovenská sporiteľňa.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.