Iracká choroba po 20 rokoch. Západ stále verí svojej propagande

Bolo to presne pred 20 rokmi, 19. marca začalo bombardovanie a 20. marca sa začala vojenská invázia do Iraku. Udalosť, ktorá rozvrátila Blízky východ aj Západ. Väčšina si však všimla nanajvýš to prvé.

Iraq, Baghdad, two US soldiers Dvaja americkí vojaci v Bagdade v roku 2008. Foto: Profimedia.sk

Irackú vojnu dnes mnohí považujú za začiatok novej epochy. Bol to moment, keď z rozhodnutia Ameriky a jej spojencov prestal fungovať svet založený na rešpekte k pravidlám (rules-based order). Boli to pravidlá, ktoré po druhej svetovej vojne a ešte viac po roku 1989 vytvoril Západ, najmä Amerika. A bola to Amerika a Západ, kto sa rozhodol nebrať ich vážne.

Predtým síce už bola bombardovaná Juhoslávia a vzniklo Kosovo, bol Afganistan, ale až v Iraku nabral tento trend na obrátkach. Napadnutie Líbye, proxy vojna v Sýrii a rozklad Blízkeho východu a Magrebu pod hlavičkou Arabskej jari, ale tiež Čína ako premiant digitálnej totality a Rusko, ktoré anektovalo Krym a napadlo Ukrajinu. Medzinárodné právo sa po Iraku stalo slabým a porušovaným. Iniciatívu majú najmä veľmoci.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.