Matovičova lož o KDH

Foto: Jaroslav Novák/TASR

Krátka poznámka ku kritike Igora Matoviča na adresu KDH za vojnu v Iraku.

Igor Matovič opäť pripomenul, v čom je najlepší:

„Pred 20 rokmi USA pod falošnou zámienkou – že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia – nahovorili 49 krajín do tzv. “Koalície ochotných” … krajín, ktoré boli ochotné bez mandátu OSN, len z vlastného presvedčenia o svojej neomylnosti, zaútočiť na Irak. Bohužiaľ, sa medzi “neomylných” zaradilo aj Slovensko pod velením SDKÚ a KDH.“

SDKÚ je už roky mŕtve, dôležitá je zmienka o KDH.

Dovoľte pár poznámok.

Po prvé, pred 20 rokmi bolo KDH politickým aj intelektuálnym lídrom v kritike vojny v Iraku. Pripomína to 20 rokov starý text Vladimíra Palka.

Proti vojne hlasoval ešte Smer, ktorý bol v opozícii. Dzurinda mal však problém, bez hlasov KDH by Dzurindova koalícia nebola schopná schváliť podporu vojne. Pomohli jej hlasy Mečiara a HZDS. Atlantisti v našej politike sú odvtedy širšia koalícia s rôznymi motívmi.

Od KDH sa oddelil jeden minister a dvaja poslanci, ktorí vojnu podporili. Tým ministrom bol Daniel Lipšic, posledné desaťročie blízky človek Igora Matoviča.

Po druhé, dnešné KDH a strana s rovnakým názvom spred 20 rokov sú už, samozrejme, úplne odlišné entity. Vidieť to na sto a jednej veci vrátane vzťahu k vojne.

(viac…)
Jaroslav Daniška

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]