Vláda pri migoch obchádza ústavu a prekračuje svoje právomoci

Ilustrácia: Vlado Palša.

Kľúčová otázka znie, či je predmetná zmluva vojenskej povahy. Ak by sme prišli k záveru, že áno, tak potom medzinárodná zmluva by v zmysle ústavy podliehala obligatórnemu schváleniu v parlamente. Takže vláda by nemohla sama o takejto zmluve rozhodnúť, ale ultimátne slovo by patrilo parlamentu. Ústavný právnik a docent Univerzity Komenského Tomáš Ľalík hodnotí postup vlády pri darovaní stíhačiek Ukrajine.

Vláda minulý týždeň rozhodla, že daruje okrem iného niekoľko bojových stíhačiek Ukrajine. Toto rozhodnutie sa nerodilo ľahko, pretože dočasne poverená vláda Eduarda Hegera má obmedzené kompetencie a dlho nevedela nájsť právny základ pre svoje rozhodnutie darovať slovenské stíhačky inej krajine. Tento text je venovaný riešeniu, ktoré vláda považuje za ústavné.

Ako sa na problém pozrieme bližšie, právny základ, podľa ktorého vláda postupovala, je problematický, a to minimálne pre dôvody, ktoré uvediem nižšie. Prvým je utajený režim právnej analýzy, podľa ktorej vláda postupovala. Druhým dôvodom je potenciálne obchádzanie ústavy zo strany dočasne poverenej vlády, čím by vláda konala in fraudem constitutionis.

Utajená analýza vlády

Poverená vláda celé týždne hľadala právny základ, na ktorého základe by mala kompetenciu darovať slovenské stíhačky Ukrajine, ktorá je vo vojne. Ako uviedla väčšina ústavných právnikov, dodanie stíhačiek predstavuje zásadnú otázku zahraničnej politiky, na ktorú odvolaná vláda nemajúca dôveru parlamentu jednoducho podľa ústavy nemá kompetenciu. Rovnako bezvýchodiskové sa ukázalo zapojenie parlamentu v podobe ad hoc uznesenia, ktorým by parlament splnomocnil vládu na darovanie stíhačiek.

(viac…)
Tomáš Ľalík

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]