V postoji k ukrajinským utečencom sa Slováci vydali na nesprávnu koľaj

SR Košice utečenci Ukrajina centrum pomoc uarus KEX Centrum pomoci pre Ukrajincov v Košiciach Snímka z centra pomoci pre Ukrajincov v Košiciach 28. novembra 2022. Foto: František Iván/TASR

Naša krajina sa podľa výsledkov posledného prieskumu prehupla do nastavenia, v ktorom má väčšina obyvateľov negatívny postoj k utečencom z Ukrajiny. Výsledky komentujú Tomáš Dugovič a Peter Števkov.

Slovensko spoznalo v utorok výsledky jedného z najobsiahlejších prieskumov o spoločenských postojoch k dôležitým otázkam domácej aj zahraničnej politiky.

V rámci projektu RevivEU financovaného Európskou úniou ho realizoval Bratislava Policy Institute v spolupráci s agentúrou STEM Praha v prvej polovici februára. Na názor sa pýtali 1 019 respondentov.

Nezanedbateľná časť bola venovaná aj témam súvisiacim s vojnou na Ukrajine, pričom najviac zaujala pasáž, v ktorej sa anketári obyvateľov Slovenska pýtali na ich vzťah k utečencom z tohto štátu.

Treba spomenúť, že Slováci poskytli odídencov hneď po vypuknutí ruskej agresie masívnu pomoc. Vytvorili záchytné strediská a zháňali im všetko potrebné od drogérie, šatstva až po potraviny. Aj rok po vypuknutí vojny sa napríklad v kostoloch robia zbierky na pomoc utečencom z Ukrajiny.

Podľa najnovších výsledkov prieskumu však cítiť v spoločnosti zmenu. Napríklad viac ako dve tretiny oslovených uviedlo, že by neboli ochotní na dobu určitú znížiť svoju životnú úroveň počas pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou.

Až takmer polovica takisto tvrdí, že by sme mali Ukrajincom poskytovať menej podpory ako doposiaľ.

(viac…)
Tomáš Dugovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]