Doktorand o odvolaní Homzu: Obvinenia sú súčasťou snáh o zrušenie Katedry slovenských dejín

Samuel Burda. Foto: Matúš Zajac

Na Medzinárodný deň žien odvolal dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského z funkcie vedúceho katedry slovenských dejín profesora Martina Homzu. Doktorand z tejto katedry Michal Augustovič označil v komentári pre Štandard toto odvolanie za škandalózne, porušujúce princíp prezumpcie neviny a slobodu na univerzite. Tento krok dekana Mariána Zouhara podľa neho nasledoval po zverejnení výsledkov anonymnej študentskej ankety, ktoré Homzovi vyčítali “sexizmus, dezinformácie o LGBT+ ľuďoch” či “degradovanie žien a opovrhovanie študentmi". Štandard sa o tejto téme porozprával s doktorandom Katedry slovenských dejín tejto univerzity Samuelom Burdom. 

Momentálne pracujete ako sekretár na Katedre slovenských dejín. Ako dlho tam pôsobíte?

Koncom tohto semestra to už bude sedem rokov, čo som kontinuálne na akademickej pôde. Teraz som doktorand a počas bakalárskeho a magisterského štúdia bol profesor Homza mojím školiteľom.

Pred dvoma týždňami dekan Filozofickej fakulty Zouhar odvolal profesora Homzu z postu vedúceho Katedry slovenských dejín. Čo sa podľa vás stalo?

Myslím si, že to bol zo strany dekana chybný krok. Celé to bolo príliš podozrivo načasované, akoby vyvrcholenie týchto snáh. Začalo sa to vlastne už minulý rok, keď sa vyskytol jeden pokus o jeho odvolanie – išlo o petíciu, ktorá na papieri kolovala medzi študentmi. Osobne som ju nevidel, ale dekan si na jej základe profesora Homzu predvolal.

Je pravda, že v študentskej ankete z minulého semestra nezazneli sťažnosti len na profesora Homzu, ale aj na ďalších ľudí?

Áno. V jednej sťažnosti v rámci študentskej ankety spomenuli aj mňa, konkrétne tam zaznelo, že „magister Burda traumatizuje študentstvo“. Zároveň sa tam objavili aj sťažnosti na Katedru slovenských dejín ako takú – vyčítali nám, že sme nacionalisti, kryptoľudáci a utláčame ženy.

Samuel Burda. Foto: Matúš Zajac

Čo na tie výčitky hovoríte?

(viac…)
Dana Vitálošová

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]