Stablecoiny sú doláre: run na banky v priamom prenose

Bitcoin a dolárové bankovky. Ilustračné foto. Zdroj: Flickr.com/Jernej Furman

Bidenova administratíva sa rozhodla pustiť do útoku na kryptomeny. Operácia Chokepoint 2.0 však nebola nová regulácia, ale rôzne odporúčania pre banky od rôznych úradov administratívy. Tie im naznačujú, že sa ku kryptomenám treba správať ako k vysoko rizikovému aktívu a neodporúčajú prichádzať s ním do kontaktu. Do toho sa úrady ako Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) snažia vyvolať dojem, že niektoré kryptomeny spadajú pod securities.

Podľa všetkého však táto aktivita má dosah skôr na fiat svet ako na kryptomenové spoločnosti. Operácia chokepoint viedla k ukončeniu prevádzky banky Silvergate, ktorá obsluhovala mnohé kryptoburzy a projekty. Vďaka odchodu rôznych kryptoprojektov a tlaku od administratívy sa rozhodla dobrovoľne ukončiť svoju činnosť. Aspoň zatiaľ sa zdá, že sa nejde o krach – banka je likvidná a vypláca všetky vklady.

Juraj Bednár

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]