Prihlásiť sa

Môžu zmeniť západné tanky situáciu na ukrajinskom bojisku?

Tank Leopard 2 poľskej armády. Foto: TASR/DPA Tank Leopard 2 poľskej armády. Foto: TASR/DPA

V piatok 24. februára 2023 sa Ukrajinci dočkali západných tankov, z Poľska dorazili prvé stroje Leopard 2. Postupne by k nim mali pribúdať desiatky ďalších leopardov z iných krajín NATO a tiež britské tanky Challenger 2. Američania prisľúbili dodávku tankov Abrams, hoci tie zrejme dorazia najskôr za niekoľko mesiacov, zatiaľ čo Francúzi zvažujú poslanie svojich tankov Leclerc. Arzenál ukrajinských obrnených útvarov sa teda nesporne dramaticky zmení. Čo by to mohlo znamenať pre priebeh konfliktu s Ruskom?

Ukrajina sa usiluje o získanie tankov západnej výroby už dlho, tieto snahy však nabrali vysokú intenzitu až na jeseň 2022 a kulminovali vznikom „tankovej koalície“, ktorá začala avizovať a následne aj realizovať dodávky takýchto pásových vozidiel pre Kyjev. Už v čase prípravných krokov sa viedli vzrušené diskusie o skutočnom význame západných tankov pre rusko-ukrajinskú vojnu, podobné predchádzajúcim debatám o raketometoch HIMARS.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami