Môžu zmeniť západné tanky situáciu na ukrajinskom bojisku?

Tank Leopard 2 poľskej armády. Foto: TASR/DPA

V piatok 24. februára 2023 sa Ukrajinci dočkali západných tankov, z Poľska dorazili prvé stroje Leopard 2. Postupne by k nim mali pribúdať desiatky ďalších leopardov z iných krajín NATO a tiež britské tanky Challenger 2. Američania prisľúbili dodávku tankov Abrams, hoci tie zrejme dorazia najskôr za niekoľko mesiacov, zatiaľ čo Francúzi zvažujú poslanie svojich tankov Leclerc. Arzenál ukrajinských obrnených útvarov sa teda nesporne dramaticky zmení. Čo by to mohlo znamenať pre priebeh konfliktu s Ruskom?

Ukrajina sa usiluje o získanie tankov západnej výroby už dlho, tieto snahy však nabrali vysokú intenzitu až na jeseň 2022 a kulminovali vznikom „tankovej koalície“, ktorá začala avizovať a následne aj realizovať dodávky takýchto pásových vozidiel pre Kyjev. Už v čase prípravných krokov sa viedli vzrušené diskusie o skutočnom význame západných tankov pre rusko-ukrajinskú vojnu, podobné predchádzajúcim debatám o raketometoch HIMARS.

Lukáš Visingr

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]