Kňaz Martin Jarábek: Obraz cirkvi dnes vytvárajú liberálne médiá

Kňaz a vedúci redaktor slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu Martin Jarábek. Foto: Matúš Zajac

Martin Jarábek je katolícky kňaz a od januára tohto roku vedúci redaktor slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu. Rozhovor s ním viedol Jozef Bednár.

S Martinom Jarábkom som sa prvýkrát stretol v roku 2005 v Šamoríne, kde pôsobil v šamorínskej farnosti ako kaplán. V jeho živote sa odvtedy veľa zmenilo. Koncom roku 2022 zavŕšil svoju štvorročnú misiu na pozícii zakladateľa, riaditeľa a programového riaditeľa Rádia Mária Slovensko. Od prvého januára 2023 vedie slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu a Vatican News. Otec Martin Jarábek orozprával nielen o médiách, ale aj o tom, ako sa dostal ku kňazskému povolaniu, o novodobých influenceroch a jeho vnímaní, kam ako spoločnosť smerujeme.

Otec Martin, po odchode zo Šamorína ste ešte nejaké obdobie pôsobili ako kňaz v dedinke Smolinské pri Šaštíne. Zo Smolinského však už vaše kroky viedli do katolíckych médií. Je Martin Jarábek po rokoch v médiách stále viac kňazom, či už prevažuje to mediálne, ktorému sa tiež intenzívne venujete?

S vami som kresťan, pre vás biskup – veľmi sa mi páči toto vyjadrenie jedného z mojich cirkevných učiteľov. Inak povedané, na prvom mieste sme všetci božie deti. Rovnako aj ja. Boh ma miluje. Až potom prichádzajú ostatné služby, pozície, roly, úlohy, do ktorých sme stavaní. Platí, že žiadna funkcia či pozícia by nás nemala prevýšiť, pohltiť. Bez ohľadu na jej význam, mala by zostať v našom ponímaní službou. To je dôležité. Takto, ako službu, som bral aj moje dlhoročné riaditeľstvo v Rádiu Mária.

Čo je podstatou vašej najnovšej služby vo Vatikáne?

Spolu s mojimi dvoma kolegyňami zo slovenskej redakcie pripravujeme sedem dní v týždni pätnásťminútové večerné správy v slovenčine vo vysielaní Vatikánskeho rozhlasu, ako aj priebežné spravodajstvo a články na slovenskej časti webového portálu VaticanNews. Výsledky našej práce preberajú nielen slovenské katolícke médiá vrátane rádií Lumen a Rádia Mária, ale podľa závažnosti témy aj ďalšie mienkotvorné médiá. Naše mediálne výstupy, samozrejme, publikujeme aj na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a tiež na YouTube. No a okrem toho je tu ešte moja osobná zodpovednosť pri apoštolských cestách, požehnaniach Urbi et Orbi a generálnych audienciách, keď som zodpovedný za prípravu podkladov v slovenskom jazyku pre vysielanie týchto podujatí v televízii Lux.

(viac…)
Jozef Bednár

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]