Prečo deti, blázni a učitelia majú hovoriť pravdu. Zopár slov ku Dňu učiteľov

Kto vyrastal v ére socializmu, určite si spomenie na veľký refrén Vladimíra Iľjiča Lenina: „Učiť sa, učiť sa, učiť sa!“ Visel v každej škole. Lenin bol lišiak mazaný, vedel, že bez vzdelania to pôjde, ale bez silných sloganov a tupého násilia bude jeho červená misia odsúdená na zánik. No predsa sa prihováral za učenie.

Výstava Prvá dáma vzdelávania - 100 rokov Univerzity Komenského Na snímke portrét Jána Amosa Komenského, známeho aj ako učiteľ národov. Deň jeho narodenia, 28. marec, je na Slovensku a v Česku Dňom učiteľov. Vedľa stojí rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček. Foto: Martin Baumann/TASR

A tak sme v deň Veľkej októbrovej revolúcie v škole recitovali krátku životopisnú glosičku o Leninovom bohatom živote. Kreslili sme Auroru, tú bájnu loď, čo odpálila revolúciu. Nosili sme do školy matriošky, hnedého medveďa na kľúčik, ktorý si k ústam dával súdok s medom, a tí, čo mali šťastie, aj gumeného doktora Jajbolího. Spievali sme pesničku s ohromne smutným nápevom o krokodílovi Geňovi, a tiež slávny song „pusikdá“, ktorý mi v hlave hrá dodnes.

Keď máme s kamarátom Kornelom Frňúzom trudnú chvíľku, ktorú poznajú chlapi, o ktorých sa obtiera kríza stredného veku, púšťame si túto vtákovinu z Youtube a smejeme sa na plné kolo, ako veľmi nás systém magoril a predsa, ako „slávne“ sme vyšli z tohto dejinného zápasu…


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.