Nedeľa je o rovnosti a slobode, nie o víkende

Obľúbeným miestom obyvateľov Nitry na výlet do prírody je Pyramída. Foto: Henrich Mišovič/TASR

Z času na čas sa objavia hlasy, ktoré volajú po zavedení, či skôr udržaní „starých dobrých čias“.

Staré dobré časy sú niečo, o čo sa môžeme oprieť v ťažkých časoch, na čo sa môžeme spoľahnúť, čo funguje. Sú niečím, čo nás podrží v chaose doby, a to aj napriek tomu, že staré dobré časy zrejme nikdy neboli...

K starým dobrým časom patrí aj spoločný sviatočný čas, ktorý rešpektuje väčšina spoločnosti, čas, ktorý sa viaže k niečomu špeciálnemu, vzácnemu a neopakovateľnému. Čas, ktorý dáva človek človeku.

Kľúč k sviatočnému dňu hľadajme u našich starších duchovných bratov – Židov. Židovským sviatočným dňom je sobota. Podľa biblickej tradície je to siedmy deň, deň, keď Boh po stvorení sveta odpočíval, ale je to aj pripomienka oslobodenia sa židovského národa z egyptského otroctva, je to teda pripomienka slobody.

Prečo by sa týmito duchovnými kontextmi mala zaoberať sekulárna spoločnosť? Práve preto, že sloboda ani rovnosť nie sú náboženskou abstrakciou, ale hmatateľnou realitou.

(viac…)
Štefan Chrappa

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]