Jeden komentár a všetko sa rúca. Ako sociálne siete zrýchlili bankovú krízu

Ľudia kráčajú okolo sídla najväčšej švajčiarskej banky UBS a druhej najväščej švajčiarskej banky Credit Suisse v Zürichu. Foto: TASR/AP

Marcové turbulencie v bankovom sektore spôsobili vynáranie spomienok na rok 2008 a ostatnú globálnu finančnú krízu. Medzi minulosťou a dneškom existuje mnoho podobností, ale aj rozdielov. Od tých čias sa totiž kadečo zmenilo. Sociálne siete boli ešte len v plienkach a prenos informácií sa odvtedy raketovo zrýchlil.

O vplyve internetu a sociálnych sietí sa často diskutuje v súvislosti so závislosťami a tým, koľko času deti, ale aj dospelí strávia pri pozeraní zábavných videí, fotiek, statusov, reklám a ďalších príspevkov. Mnohokrát dôjde v diskusiách aj na to, aký majú vplyv na informovanosť, ako sa uľahčilo šírenie hoaxov a dezinformácií a podobne. Sociálne siete však majú obrovský vplyv aj na globálne trhy, keďže niekoľkonásobne zrýchlili proces toku informácií. V dnešnej dobe môžu zamestnanci veľkého korporátu niečo nerozumné „tvítnuť“ a o minútu si to vedia všetci prečítať a do rána klesne hodnota spoločnosti o desiatky percent.

Toto je "prvá banková kríza generácie Twittera", uviedol začiatkom marca Paul Donovan, hlavný ekonóm v švajčiarskej banke UBS, ktorá pred vyše týždňom odkúpila svojho konkurenta Credit Suisse. Narážal práve na rýchly pokles akcií Credit Suisse po tom, čo sa v jej finančnom výkazníctve našli "závažné nedostatky" a jej najväčší akcionár sa vyjadril, že do banky ďalšie peniaze nevleje.

(viac…)
Samuel Kolesár

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]