Zápisky nešťastného východniara II

Lôžkový vozeň. Foto: WGS

Reportáž o cestovaní nočným vlakom a prípoji, ktorý sa rozhodol nepočkať.

O tom, že nemám rád Útvar hodnoty za peniaze, som písal už minule. Dnes len pripomeniem, že dôvodom, prečo som sa o tom čitateľom potreboval zveriť, bolo, že tento úrad vytvoril grafikon, ktorý okrem iného odrezal od IC vlakov– teda toho najlepšieho, čo by mali naše železnice ponúkať– minimálne štvrť milióna ľudí žijúcich na Zemplíne. A tiež nám tak predĺžil cestu domov zhruba o hodinu. Veď, či už bude človek domov cestovať sedem alebo osem hodín, alebo dokonca desať, ako ja naposledy, to už by malo byť jedno, všakže.

https://standard.sk/293770/zapisky-nestastneho-vychodniara/

Keďže nový grafikon spôsobil, že vlaky IC sa pre mňa stali nedostupným tovarom, na cestovanie hromadnou dopravou cez deň som úplne zanevrel, jazdím už len "nočákom". Nastupujem na prvej stanici a vystupujem na konečnej, takže sa aspoň vyspím. A to najmä vďaka tomu, že dokážem spať ako poleno. Cesty nočným vlakom mi nerobia problém aj preto, že nie som alergik. Vysvetlil mi to jeden známy, ktorý sa mi zveril, že nočákom cestoval len raz. Ako silný alergik musel po desiatich minútach utiecť z ležadlového kupé, lebo dostal silnú alergickú reakciu. Chápem ho, tie ležadlá by sa za tých päťdesiat rokov, čo sú v prevádzke, už zišlo niekedy vyprášiť.

Na to, aby som cestu nočákom dobre zvládal, mám tri pravidlá. Nepiť celý deň kávu, vylúčiť poobedný spánok a robiť pred cestovaním niečo fyzicky namáhavé. Ak sa mi niečo z toho nepodarí splniť, žolíkom je pivo pred cestou, prípadne nejaký aperitív.

Včera som porušil pravidlo číslo dva. Ale žolíkov som mal viacero, takže cesta domov bola dobrá. Dokonca som odmietol aj ponuku spolucestujúceho, ktorý sa ma vo vlaku snažil povzbudiť, aby som žolíka vytiahol aj štvrtýkrát. Trochu zavalitý, ale sympatický pánko vypil pivo na chodbe vlaku sám. Keď si líhal spať, mrmlal, že si myslel, že má lístok do prvej triedy. Mali sme ho obaja, problémom je, že túto úlohu ten vagón plní už najmenej päťdesiat rokov. Zasmiali sme sa a zaspali.

Noc prebehla bez komplikácii. V rámci možností som sa vyspal dobre.

Problém nastal až ráno.

(viac…)
Michal Čop

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]