Prihlásiť sa

Peking zasadil Američanom ranu na Blízkom východe. USA prezradili detaily antičínskeho paktu

Vladimír Putin a Xi Ťin-pching na staršej snímke. Foto: TASR/AP Vladimír Putin a Xi Ťin-pching na staršej snímke. Foto: TASR/AP

V San Diegu v Kalifornii je druhá najväčšia námorná základňa Spojených štátov, sídli tam väčšina povrchových plavidiel tichomorskej flotily aj jediná lodenica na výstavbu ponoriek na západnom pobreží. Pokiaľ by vypukla vojna medzi USA a Čínou, San Diego spolu s Havajom, kde je veliteľstvo tichomorskej flotily, by sa tak stalo centrom amerického vojnového snaženia. Nebola zrejme náhoda, že minulý týždeň tam lídri USA, Austrálie a Spojeného kráľovstva predstavili detaily nového protičínskeho paktu.

Dohoda, známa ako AUKUS, bola oznámená už zhruba pred osemnástimi mesiacmi. Bezprostredným výsledkom bola hlboká urazenosť Francúzov. Tí mali dodať Austrálii náhradu za ich starnúce ponorky. V rámci AUKUS sa však Austrálčania zaviazali zrušiť francúzsky nákup a dostať za ne americké, navyše s jadrovým pohonom namiesto dieselového. Na celom obchode sa údajne zúčastnilo Spojené kráľovstvo. Paríž v reakcii odvolal svojich veľvyslancov z Canberry a Washingtonu a vypočítavo neodvolal ambasádora z Londýna, pretože Briti sú vraj len „piate kolo na voze“. Ako však má vyzbrojenie Austrálie presne vyzerať a akú rolu v celom projekte vlastne hrá Spojené kráľovstvo, však nebolo do minulého týždňa jasné.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami