V San Diegu v Kalifornii je druhá najväčšia námorná základňa Spojených štátov, sídli tam väčšina povrchových plavidiel tichomorskej flotily aj jediná lodenica na výstavbu ponoriek na západnom pobreží. Pokiaľ by vypukla vojna medzi USA a Čínou, San Diego spolu s Havajom, kde je veliteľstvo tichomorskej flotily, by sa tak stalo centrom amerického vojnového snaženia. Nebola zrejme náhoda, že minulý týždeň tam lídri USA, Austrálie a Spojeného kráľovstva predstavili detaily nového protičínskeho paktu.
Dohoda, známa ako AUKUS, bola oznámená už zhruba pred osemnástimi mesiacmi. Bezprostredným výsledkom bola hlboká urazenosť Francúzov. Tí mali dodať Austrálii náhradu za ich starnúce ponorky. V rámci AUKUS sa však Austrálčania zaviazali zrušiť francúzsky nákup a dostať za ne americké, navyše s jadrovým pohonom namiesto dieselového. Na celom obchode sa údajne zúčastnilo Spojené kráľovstvo. Paríž v reakcii odvolal svojich veľvyslancov z Canberry a Washingtonu a vypočítavo neodvolal ambasádora z Londýna, pretože Briti sú vraj len „piate kolo na voze“. Ako však má vyzbrojenie Austrálie presne vyzerať a akú rolu v celom projekte vlastne hrá Spojené kráľovstvo, však nebolo do minulého týždňa jasné.
(viac…)
Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.
Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]