Nemožno popierať, že Silicon Valley Bank síce urobila nejaké chyby, ale svoje úverové portfólio dobre, pretože dlhopisy Spojených štátov sa nepovažujú za príliš rizikové. Šanca, že by vláda prestala platiť, je minimálna.
Ale takmer všetci zabudli na finančné riadenie jedného špecifického rizika, toho úrokového. Vďaka tomu sa môže do problému dostať aj úverovanie, akokoľvek je dnes štatisticky v poriadku. Parafrázou domnelého citátu Marka Twaina je, že kríza z roku 2008 sa neopakuje, ale obe situácie sa rýmujú.
Banka nemá veľa príležitostí na investíciu. Má obrovské množstvo depozít a práve v Silicon Valley aj Signature Bank násobne narástli vklady. Cielili na bohatých klientov a počas pandémie táto vrstva s menovou expanziou v chrbte bohatla tak veľmi, že tieto peňažné ústavy masovo vyrástli. Nerobili to zle, zažívali krásne roky a prispôsobili sa situácii.
Lenže úrokové sadzby išli hore. Dvojročné dlhopisy na piatich percentách, desaťročné na štyroch. Vo výsledku banka tratila na tom, že išli nahor sadzby, nie pre nesplácanie úverov. Úverové riziko, ktoré bolo stredobodom recesie z rokov 2008 a 2009, je teraz stále v nedohľadne, akokoľvek sa aj o ňom začalo viac hovoriť. Jedno totiž môže súvisieť ľahko s druhým.
Banky sú oproti predchádzajúcej kríze zaliate likviditou v takom množstve, že sme sa všetci upokojili, ale aj prebytok likvidity nemusí brániť úverovým problémom. Tento rok však nie tak. ako pred 15 rokmi, pre vysokú mieru nesplácania, ale pre zamrznutie úverových kanálov menovej politiky. Finančné inštitúcie by vinou neistoty mohli prestať ešte viac úverovať, čo by centrálnym bankám umožnilo uvoľniť menovú politiku. Pokiaľ by však úverový kanál zamrzol a došlo k tomu, čomu sa v angličtine hovorí credit crunch, modelovo by sme videli prípad, ktorý sprevádza kríza od začiatku moderného bankovníctva.
Len čo sme kvôli riadeniu systémového rizika úzko spojili štátne dlhopisy s poskytovaním úverov, nesmieme sa čudovať, že keď sa dostanú dlhopisy vinou vysokých úrokov do problémov, premietne sa to vo všeobecnej nedostupnosti úveru. Predstavy o tom, že sa vracia situácia z roku 2008, sú neopodstatnené, ale niečo veľké sa aj tak rýmuje – vysoké úrokové sadzby vedia zatriasť krehkým finančným svetom.