Ročné čakanie na pád ruskej ekonomiky: Sankcie fungujú. Ale stačí to?

Po viac ako roku a dvoch mesiacoch sa na kolaps ruskej ekonomiky stále čaká. Napriek tomu, že sa prvotné veľké očakávania nenaplnili, Kremeľ kvôli uvaleným sankciám krváca. No obete sú aj na Západe. Nastal čas prehodnotiť sankčnú politiku?

Na snímke z roku 2021 americký prezident Joe Biden (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP Na snímke z roku 2021 americký prezident Joe Biden (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa na ruské osoby, spoločnosti, výrobky a technológie uvalilo viac ako 11-tisíc nových sankcií. Deň pred prvým výročím tejto udalosti to uviedlo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie. No aj keď je celá táto sieť obmedzení voči Moskve naozaj impozantná, nepriniesla to, čo sa spočiatku očakávalo – rozvrat tamojšieho hospodárstva. Nedošlo na Bidenove vyhlásenie, že „ruská ekonomika je na ceste zmenšiť sa na polovicu“. Ruský produkt v minulom roku síce klesol o vyše dve percentá, ale predpovediam o hlbokom prepade sa oblúkom vyhol.

Napriek tomu nemožno povedať, že sankcie nefungujú. Práve naopak, mnoho z nich plní ciele, ktoré očakávali rozvážnejší lídri a analytici po tom, čo sa vidina rýchleho kolapsu zmietla zo stola.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.