Encyklopedické diela majú za sebou dlhú históriu, lebo prvé vznikli už v antike. Obľube sa tešili aj v stredoveku a od 19. storočia sa stali výkladnou skriňou národnej vedy a každý kultúrny národ ašpiroval na vytvorenie vlastnej encyklopédie. Sú aj skvelým zdrojom hodnoverných informácií.
Ich výhodou je, že prístupnou formou zhŕňajú základné poznatky z humanitných, prírodných a technických vied, medicíny, umení a iných oblastí. Najčastejšie sa môžeme stretnúť so všeobecnými encyklopédiami a potom so špecializovanými na konkrétnu vednú oblasť. Ich zostavovaním je zvyčajne poverený nejaký vedecký ústav (na Slovensku Encyklopedický ústav SAV) a asistujú mu spolupracovníci z rôznych vedeckých inštitúcií z domácej krajiny a zo zahraničia.
Všetky heslá prejdú odborným hodnotením, takže čitateľ encyklopédie nájde spoľahlivé informácie pre dobu jej vydania. Pri nových edíciách sa heslá aktualizujú, ak to dovolia kapacitné možnosti vedeckých tímov. Viaceré encyklopédie sú voľne prístupné na internete a napríklad v článku o internetových slovníkoch sme spomenuli taliansku a francúzsku encyklopédiu, ktoré si čitateľ ľahko nájde, a preto sa im dnes nebudeme venovať. Detailnejšie si priblížime dve encyklopédie a stručnejšie napíšeme o piatich ďalších.