Aké sú príčiny sudánskeho konfliktu a kto pašuje z africkej krajiny zlato, vysvetľuje orientalista Petr Pelikán

V polovici apríla vypukli v sudánskom hlavnom meste Chartúm boje medzi Silami rýchlej podpory, ktoré sú tiež známe pod skratkou RSF, a regulárnou sudánskou armádou. Keď prestrelky neustávali a začalo byť jasné, že v Sudáne sa schyľuje k ďalšej občianskej vojne, západné krajiny dramaticky evakuovali svojich občanov. Zároveň sa šírili špekulácie, že v nepokojoch majú prsty Rusi, predovšetkým z bojov na Ukrajine neslávne preslávení vagnerovci. Ide o niekoľkonásobnú krízu tohto typu za posledné roky.

profimedia-Petr Pelikán. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia Petr Pelikán. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

V roku 2019 po demonštráciách padol dlhoročný diktátor Umar al-Bašír, ktorý sa dostal k moci vďaka puču v roku 1989. Nastal krátky experiment s liberalizáciou a demokratizáciou, v októbri 2021 ho ukončil armádny prevrat. Prečo po sebe RSF a armáda začali strieľať a aké sú deliace čiary v sudánskej spoločnosti, vysvetľuje orientalista a honorárny konzul Sudánu v Českej republike Petr Pelikán.

Aké je vlastne pozadie konfliktu, ktorý v Sudáne nedávno vypukol? Kde sú jeho korene?


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.