Vraj nás oslobodili Ukrajinci, a nie Rusi. Do akej hlúpej propagandy sa to prepadáme?

Ilustračné foto: Jaroslav Novák/TASR

Počuť to v Poľsku, v Česku to podsúva nový prezident Pavel aj primátor Prahy Svoboda a počuť to aj u nás. Vraj nás oslobodili vojaci z Ukrajinského frontu Červenej armády, a teda Ukrajinci.

Bolo to na začiatku januára 2015 pri 70. výročí oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz Červenou armádou. Bolo už po majdanskej revolúcii, po anexii Krymu Ruskom a na Donbase už prebiehala občianska vojna. Ruský prezident Putin oznámil, že sa na spomienke v Osvienčime nezúčastní.

Poľský minister zahraničných vecí Grzegorz Schetyna to komentoval tak, že nič sa nedeje, veď Auschwitz oslobodili vojská 1. ukrajinského frontu. Schetyna povedal: „Môžem vám povedať, aby som bol presnejší, že to bol ukrajinský front – Prvý ukrajinský front – a Ukrajinci, ktorí oslobodili tábor“. Takže keď ho oslobodili Ukrajinci, tak Rusi na spomienke vlastne nechýbajú.

Človek nemusí byť odborník, aby vedel, že názov 1. ukrajinský front vôbec neznamená, že v ňom slúžia samí Ukrajinci. A že to neznamená ani to, že by väčšina jeho vojakov boli Ukrajinci. A to isté platí o 2., 3. a 4. ukrajinskom fronte. A takisto názov 1., 2. a 3. bieloruského frontu neznamená, že v ňom slúžili prevažne Bielorusi.

I naše médiá vtedy o Schetynovom výroku informovali a zarazilo ma to. Povedal som si, že to bolo nejaké nedorozumenie a že sa to už vari nezopakuje.

Nuž, mýlil som sa. Niekedy pred rokom som našiel opäť na sociálnej sieti tvrdenie jedného slovenského používateľa, že nás oslobodili Ukrajinci, lebo veď to boli vojaci ukrajinských frontov. Platí výrok Jana Wericha: „To je blbý, to se bude líbit.“

(viac…)
Vladimír Palko

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]