Prihlásiť sa

Do chrámov sa dostávajú podpriemerné diela. Vedie to k devalvácii viery a k jej pokrivenému obrazu

Dorota Sadovská s obrazom Svätý František z Assisi, 2022, ktorý darovala prezidentka Zuzana Čaputová pápežovi Františkovi vo Vatikáne 10. 12. 2022. Foto: Martin Janoško Dorota Sadovská s obrazom Svätý František z Assisi, 2022, ktorý darovala prezidentka Zuzana Čaputová pápežovi Františkovi vo Vatikáne 10. 12. 2022. Foto: Martin Janoško

V rámci synodálneho procesu vznikla pri Farnosti Kráľovnej rodiny v Bratislave skupina Umenie a Cirkev. Umelci, kňazi, rehoľníci i teoretici hľadali spojenie medzi moderným umením a jeho presahom do sakrálnej architektúry.

Umelecké diela v kostoloch často nemajú dostatočnú kvalitu. Veriaci vidia skôr prázdny priestor a nepresvedčivé umelecké diela. Napriek tomu, že sa od deväťdesiatych rokov minulého storočia na Slovensku postavilo veľké množstvo kostolov, rozsiahlejšia spolupráca medzi výtvarníkmi, dizajnérmi a zadávateľmi týchto stavieb nenastala. Príčin je viacero, napríklad nedôvera na oboch stranách, nedostatok peňazí i vedomostí.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami