Prihlásiť sa

Členka komisie tvoriacej štandardy pre transsexualitu: Pripomienky neprijali, odvolali ma bez udania dôvodu

Mariana Mrázová. Foto: Matúš Zajac Mariana Mrázová. Foto: Matúš Zajac

Štandardný postup týkajúci sa transsexuality nie je postavený na medicíne dôkazov, existuje voči nemu viacero pripomienok, s ktorými sa jeho tvorcovia nevysporiadali. Výsledok hlasovania ukazuje, že v tejto oblasti nie je odborný konsenzus, hovorí v rozhovore Mariana Mrázová. Tá bola dlhoročnou členkou Komisie Ministerstva zdravotníctva SR pre tvorbu štandardných diagnostických a terapeutických postupov. Po tom, čo vzniesla viaceré námietky voči štandardnému postupu týkajúceho sa transsexuality, bola z komisie bez udania dôvodu odvolaná.

Deň pred svojím odvolaním podpísal minister Lengvarský dokument s názvom Štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom. Ten prináša hlboké celospoločenské zmeny, keďže výrazne uľahčuje úradnú zmenu pohlavia. Vy ste boli od začiatku prítomná pri procese jeho schvaľovania ako členka komisie ministerstva zdravotníctva pre štandardné postupy. Líšil sa v niečom ten proces týkajúci sa transsexuality od iných procesov, ktoré prebiehali v komisii?


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami